הרב נפתלי מרכוס
הרב נפתלי מרכוס צילום: נעה טיימנס

מוכן לצאת רק עם מישהי מזרחית! אני מוכנה להיפגש רק עם אשכנזי.

אילו קולות שנשמעים בקרב רווקים, גם בציבור שלנו. מצד שני , יש קבוצות של הכרויות שבהם לא כותבים עדה מתוך עיקרון. מי צודק?

ובכן, חייבים לומר שרובנו לא דור ראשון בארץ, ולזכותנו יאמר שאנחנו מתחנכים במוסדות מעורבים , ללא אפליה בין העדות, וכולנו בכור ההיתוך של החברה הישראלית. עם זאת, לי ברור שיש הבדלי תרבות, הבדלי מנהגים, ולעתים גם אופי שונה.

האם זו סיבה מספקת כדי להימנע מנישואין עם עדה מסוימת?

כדי לענות על השאלה, אקדים שאני מאמין, שאין אדם מושלם. לכל אחד יש מעלות וחסרונות וכמובן גם בני זוג.

מה קורה כאשר בני זוג , על מעלותיהם ומגרעותיהם מחנכים ילדים? אני מניח שרצון ההורים אינו לגרום לירידת הדורות, על ידי הנצחת תכונותיהם השליליות, אלא לגרום לעליית הדורות! כלומר, להכניס את כל הטוב שבהם לדור הבא, עם כמה שפחות מגרעות.

אני סבור שכך הדבר בנוגע לעדות. לכל עדה יש את המתיקות והחן שלה. ובכל עדה יש גם חסרונות.

לכן, בני זוג מעדה שונה, יכול להיות ברכה מדהימה. כל אחד יביא את הטוב והנפלא מהעדה שלו אל ביתם, ויחד יהיה להם בית שלם וטוב יותר. וילדים שלמים יותר. ואת מה שלא צריך, ישאירו בחוץ. ממש עליית הדורות.

זה יכול לקרות רק כאשר כל אחד מבני הזוג מפנים באמת ובתמים, שיש לו מה ללמוד מהזולת. כפי שאומרים בשם הרב קוק , שמי שחושב שכל האמת אצלו אין ראיה גדולה מזו שהוא טועה. ונרקיסיסט.

אגב, מי שלא מבין את הנקודה הזו, הזוגיות שלו תהיה אומללה ככל הנראה, בלי קשר לעדה.

היוצא מזה הוא, שבני זוג מעדה שונה, יכול להיות ברכה מדהימה.

מה שכתבתי אינו תאוריה מופרכת . אשתי ואני בני עדות שונות. ומאז שהצטרפתי למשפחה שלה, למדתי צדדים חדשים בכבוד למבוגרים, למדתי הרבה על הכנסת אורחים, ואני מנסה להנחיל זאת לילדיי. וברור שגם אשתי למדה כמה דברים חדשים שלא הכירה, שאותם ננחיל לילדנו.

זכינו לחיות בדור של קיבוץ גלויות, ואם נשכיל לקחת את כל הטוב שבכל העדות, וכל ארצות המוצא שממנו באנו לארץ, כנראה שהגאולה תבוא הרבה יותר מהר.

כשכולם רואים את הטוב שבשני , זה מביא אחדות, ואז ראויים למתן תורה. כמו שאומר הפסוק "וייחן שם ישראל כנגד כנגד ההר , ורש"י מפרש כאיש אחד בלב אחד".

אז אולי, בסופו של דבר השד העדתי לא כזה נורא, אולי הוא בכלל ג'יני שממלא משאלות.

הכותב הינו , אב ל-8 המתגורר במצפה יריחו, העוסק בליווי רווקים, הדרכת חתנים הנחיית זוגיות ומשפחה וגישור זוגי.

תגובות והארות אפשר לשלוח לכתובת מייל: N0584400001@gmail.com