מסר ברור: תנועת החרם תיכשל

במשרד החוץ מגיבים בסיפוק להחלטת מדינת אוקלהומה להוציא צו האוסר תמיכה בארגוני BDS.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' בסיון תש"פ

הפגנת BDS בוושינגטון
הפגנת BDS בוושינגטון
Istock

בישראל מביעים שביעות רצון מהמהלך של מדינת אוקלהומה שהחליטה שלא לאפשר לארגוני ה-BDS ותומכיהם לפעול בתחומה.

מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם אמר כי "במיוחד כעת, כאשר האנטשימיות והפעילות האנטי ישראלית מרימים את ראשם ברחבי העולם, בולטת המחוייבות, הידידות והשותפות שמפגינה מדינת אוקלהומה כלפי ישראל בחקיקה זו. הדבר משקף שוב את מחויבותה הברורה של אוקלהומה להמשך קיומה של ישראל".

"חקיקה זו מעבירה לעולם מסר ברור, על השותפות החזקה בין המדינות. ועל כך, שתנועת החרם, שכל תכליתה הפצת שנאה נגד ישראל, עתידה להיכשל. נמשיך לפעול להידוק היחסים בין ישראל לאוקלהומה. מדינת ישראל תשמח לארח את מושל המדינה והוא יתקבל כאורח וכידיד אמת", דברי רותם.

בסוף השבוע שעבר חתם מושל אוקלהומה קווין סטיט על חוק המתנגד ל-BDS . החוק עבר בבית הנבחרים המקומי ברוב מוחץ של 75 תומכים כנגד 20 מתנגדים ובסנאט ברוב של 36 מול 7.

בדומה לחקיקות דומות באזור, החוק קובע כי מדינת אוקלהומה תפסול התקשרות חוזית עם חברות התומכות ופועלות לקידום מדיניות חרם כנגד מדינת ישראל. כותב הצעת החוק, הנציג המדינתי מרק מקברייד ציין כי הצעת החוק מכירה בישראל כשותפה במסחר חשובה וכבעלת ברית במזרח התיכון.

יש לציין כי המושל סטיט חתם על הצעת החוק למרות מאמצים רבים ומתואמים של ארגונים תומכי מדיניות החרם שפעלו נמרצות לביטולה תוך איומים לעתור משפטית כנגדה.