הפרלמנט הסיני
הפרלמנט הסיני צילום: רויטרס

הפרלמנט הסיני העביר היום (חמישי) ברוב עצום חוק ביטחון חדש להונג קונג, שמגביל כמעט באופן מוחלט את עצמאותה של הונג קונג ומעביר את השליטה עליה לידי סין.

המהלך השנוי במחלוקת כבר עורר הפגנות אלימות בהונג קונג, והחשש הוא כי העברת חוק הביטחון החדש בפרלמנט הסיני תגרור תגובות חריפות מצד מפגינים בהונג קונג. 2878 חברי פרלמנט הצביעו בעד הצעת החוק החדשה, בעוד אחד בלבד נמנע ועוד שישה חברי פרלמנט נמנעו.

החוק מעניק לסין שליטה כמעט מוחלטת על הונג קונג, שבחודשים האחרונים ראתה הפגנות רבות של אזרחים שדרשו את הגברת דמוקרטיה והתנתקות מסין. נוסח החוק קובע כי הוא נועד למנוע, להפסיק ולהעניש כל מעשים או פעילות המסכנים בצורה קשה את הביטחון הלאומי, לרבות בדלנות, חתרנות וטרור".

ההחלטה גם תאפשר לכוחות הביטחון של סין לפעול בהונג קונג ללא הגבלה. אימוץ ההחלטה מצד סין זכתה לגינוי וביקורת נרחבים מצד מחוקקים בהונג קונג ופוליטיקאים בעולם, שטענו כי הונג קונג איבדה סופית את עצמאותה.

"זו בהחלט תחילתו של פרק חדש אך עצוב להונג קונג. הונג קונג כפי שהכרנו אותה בעבר מתה סופית", אמרה המחוקקת הפרו-דמוקרטית קלאודיה מו. פעילים אחרים קראו לקהילה הבינלאומית להתערב. הפעיל הפרו-דמוקרטי ואיל התקשורת ג'ימי לאי קרא לארה"ב להתערב ולמנוע מבייג'ינג את ההשתלטות על הונג קונג.

"אם הונג קונג תיפול עקב חוסר פעולה מצד ארה"ב נגד סין, טייוואן תהיה הבאה בתור, וכך גם האינטרסים של ארה"ב באסיה. זה הזמן הנכון לנקוט בפעולות נגד סין מכיוון שהיא עומדת בפני השפל הכלכלי החמור ביותר", כתב לאי בחשבון הטוויטר שלו.

בימים האחרונים כבר התקיימו הפגנות אלימות בהונג קונג, והחשש הוא כי ההחלטה שהעביר הפרלמנט הסיני הבוקר תגרור החרפה קשה באלימות בימים הקרובים, מה שיביא להתנגשות קשה עם כוחות הביטחון הסיניים שקיבלו הבוקר אישור לפעול באופן חופשי.