נתניהו: התרופפות כללית במשמעת, אם לא תהיה ברירה נחזור להגבלות

על רקע העלייה בנתוני התחלואה ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הצהרה לתקשורת: כל עוד אין חיסון לקורונה - הנגיף עלול לחזור אלינו.

ערוץ 7 , ז' בסיון תש"פ | עודכן: 21:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (מוצאי שבת) בהצהרה מיוחדת לזינוק במספר הנדבקים החדשים בנגיף הקורונה.

בפתח דבריו אמר נתניהו כי ישנה "עלייה תלולה בתחלואה בימים האחרונים". לדבריו, "זה עדיין מעט יחסית למקום שבו היינו אבל זה בפירוש שינוי כיוון. מוקדם מדי לומר אם זה שינוי מגמה כללית אבל לא מוקדם מדי לומר שיש התרופפות כללית במשמעת".

נתניהו הוסיף כי צפה אמש בטלוויזיה וראה את הישראלים "שמחים". "שמחתי איתם. ראיתי ישראלים משתזפים בצפיפות בחוף הים, רוקדים צמודים זה לזה ללא מסיכות. ושמעתי אותם צוהלים. הם אמרו: 'נגמר הקורונה, הקורונה מאחורנו'. לצערי זה לא נכון".

ראש הממשלה הזהיר כי "המגפה לא מאחורינו. היא משתוללת בעולם ועדיין כאן בישראל, בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות של המדורה בארץ אבל נשארו גחלים לוחשות וכל רוח קלה מפיחה בהם אש. אף אחד לא חסין מזה. כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף הוא יחזור ויתפשט אם לא יקפיד על כללי הזהירות.

"כולנו מצווים לחזור ולשמור על הכללים. זה כולל אותי, חבריי השרים, חברי הכנסת וכולל אתכם אזרחי ישראל. הכללים פשוטים: לשמור על מרחק של 2 מטר, לחבוש מסיכות במרחב הציבורי, לשטוף ידיים ולשמור על כללי ההיגיינה. אם לא נעשה זאת לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק ובמרחב הציבורי.

"אם כן נעשה זאת נוכל לפתוח את הכלכלה, להחזיר את מקומות העבודה, הצמיחה והתקווה. מעכשיו נהדק את המשמעת שהתרופפה סביב הקורונה ונפעל נגד אלה שלא יקפידו על הכללים ובכך יסכנו הבריאות של כולנו". נתניהו ציין כי הוא הורה לשר לביטחון פנים להגביר את הפיקוח והענישה על ידי המשטרה. "יש אכיפה מאוד מצומצמת. נשנה את זה באמצעות המשטרה. ביקשתי ממשרד המשפטים לאפשר הפעלת פקחים עירוניים", הוסיף.

רה"מ הוסיף "כרגע החלטנו לא לסגור את כלל בתי הספר. אנו מקווים שלא נידרש לשנות החלטה זו בהמשך". הוא הוסיף ש"שר החינוך יפעיל אמצעים נוספים כדי להבטיח שמירת הכללים בבתי הספר. נעודד אנשים להגיע לבדיקות ונעשה בדיקות יזומות במקומות שבהם פוטנציאל ההדבקה גבוה". רה"מ הבטיח גם שבימים הקרובים יעודכנו הקריטריונים של "התו הסגול", המאפשר את פעילותם של בתי העסק. "נתאים אותו למציאות", אמר.

בסוף דבריו חזר נתניהו על הקריאה לשמור על שלושת הכללים הבסיסיים: "לשמור מרחק, לחבוש מסכות ולשמור על היגיינה. עד שיימצא החיסון אנחנו צועדים במסע ארוך כשלצידנו פעורה תהום. התרחקנו ממנה בכמה צעדים חשובים אבל בימים האחרונים עם הזילזול בשמירה על הכללים אנו שוב מתקרבים אליו וזה חייב להיפסק".

שר האוצר ישראל כץ התייחס לתמריצים שיינתנו לבעלי עסקים שיחזירו עובדים, "אנחנו רוצים לפתוח את המשק ולא לסגור אותו, וכדי לעשות זאת אנחנו צריכים להקפיד על הכללים שמנה ראש הממשלה. אנו נמצאים בעיצומו של מהלך קריטי להחזרת המשק לפעילות על ידי מתן תמריצים להשבת מיליון עובדים שיושבים בבית. לשם כך גיבשנו תוכנית מהירה וברורה ליישום מיידי - כל מעסיק, קטן וגדול, שיחזיר עובדים, יקבל תמריץ ומענק של 7,500 שקלים החל מיום שני".

משרד הבריאות עדכן עם צאת השבת כי 25 חולי קורונה חדשים אובחנו ביממה האחרונה. מניין החולים הפעילים בישראל עומד כעת על 1,917, מתוכם 34 מונשמים. אף חולה קורונה לא מת ביממה האחרונה, ומספר המתים הכללי עומד על 284.

השרים החליטו היום כי פתיחת אולמות ואירועי תרבות ובידור לא תתעכב, אלא תתבצע כמתוכנן ב-14 ביוני. עוד הוחלט כי יוגברו פעולות ההסברה והאכיפה, כולל קנסות וסגירת עסקים שיפעלו בניגוד להנחיות.