המהומות בארה"ב
המהומות בארה"בצילום: REUTERS/Carlos Barria

מותו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים לבנים מעורר גל של מחאות ומהומות אלימות ברחבי ארה"ב, חמישה חודשים בלבד לפני הבחירות לנשיאות.

החוקר והעיתונאי שמואל רוזנר, המשמש כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי, התייחס לאירועים בארצות הברית והביע את דעתו על כך שההתרחשויות יכולות לסייע לדונלד טראמפ להיבחר בשנית לנשיאות.

רוזנר, מומחה לארה"ב וליהודיה, טען בעקבות גל המהומות החריף כי "כשלון המחאה ידוע מראש".

הוא הסביר כי מדובר בהשתלשלות אירועים שחוזרת על עצמה, "קורה אירוע חמור והאירוע שקרה במינסוטה הוא בלי ספק אירוע חמור. בעקבותיו באות מהומות, המהומות הופכות לאלימות, השלטון נאלץ להתערב כדי להפסיק אותן בכוח והחיים עם הזמן חוזרים למסלולם. לפעמים זה לוקח יומיים-שלושה, לפעמים זה לוקח שבוע-שבועיים".

רוזנר הוסיף ואמר כי לאורך ההיסטוריה של ארצות הברית, התופעה הזו חוזרת על עצמה. "ראינו את זה אצל הנשיאים קנדי וג'ונסון, אצל ניקסון ואצל כל הנשיאים אחריו כמעט, כולל הנשיא אובמה. למי שחלם לרגע ב-2008 כשעלה סופסוף נשיא שחור לשלטון בארה"ב שבכך בא הקץ למהומות של שחורים ולבעיות בין גזעיות בארה"ב, אז גם ב-8 השנים של אובמה נאלצנו להתבדות ולהבין שזה לא סוף האירוע, זה המצב".

כמומחה לארצות הברית, הוא התייחס להשפעה של האירועים האלימים על הבחירות לנשיאות שיתקיימו בעוד 5 חודשים, ואמר כי לדעתו "הפעם זה יכול לעזור לדונלד טראמפ. באופן כללי כאשר יש מהומות של שחורים וכאשר מתפשטת אלימות ואנשים חשים מאוימים, הנטייה היא לפנות לכיוון של שלטון של חוק וסדר. הדברים האלה עבדו בזמנו לניקסון אחרי הדרמות הגדולות של 68', ההפגנות וההתפרעויות ברחובות. זה נכון שטראמפ הוא לא נשיא ששופך מים על מהומות, אלא לפעמים אפילו שופך שמן למדורה אבל ככל שהמהומות יתמשכו והאלימות תהיה קשה יותר כך הרושם שיישאר ממעשה האלימות המקורי שחולל את המהומות ילך וידעך, ולעומת זאת יובלטו המהומות החדשות, האלימות החדשה".

למרות זאת, רוזנר ציין, "כרגע ג'ו ביידן מוביל כמעט בכול הסקרים ועל פי התחזיות הקרובות סיכויו לנצח נראים כרגע קצת יותר גבוהים מסיכויו של דונלד טראמפ". אך הוסיף כי הכול יכול להשתנות מכיוון שביידן יעמוד בפני אתגרים רבים אשר "כרוכים בהליכה על חבל דק. מצד אחד הניצחון שלו תלוי באופן חד משמעי ומוחלט בהתייצבות של שיעור גבוה של שחורים בקלפיות להצביע בשבילו. אם הוא יעשה את התנועה הכי קטנה שתגרום לפחות שחורים ללכת ולהצביע עבורו, זה יכול להיות האחוז שיעשה את ההבדל בין ניצחון להפסד. מצד שני כל אמירה שלו שתתפרש אפילו קצת כהצדקה של אלימות קשה ברחובות, עלולה לעלות לו במצביעים לבנים".