אולפן חדשות 13
אולפן חדשות 13 צילום: יחצ

ועד העובדים של "חדשות 13" הודיע על החרפת העיצומים בהם נוקטים העובדים, ובין היתר לא יספקו העובדים ביממה הקרובה שירותים כלשהם לתוכניות המופקות בערוץ 13, ובהם רצועות 17:00, 19:00, "הצינור" ותכנית הבוקר.

בהודעה שהוציא הועד לעובדים נאמר, "למרות העמדה האחראית והשקולה שאנו מציגים בדיוני המו"מ, 'רשת' ממשיכה להתעקש על קיצוץ של 35% בתקציב חברת החדשות – בין היתר בנימוק שמבחינתה, 'יעיל יותר' להפיק את רצועות האקטואליה בלעדינו".

"הסיבה לכך היא, כמובן, ש'רשת' ואף מפיקים פרטיים יכולים לעשות שימוש חופשי במשאבים היקרים של 'חדשות 13' – דוגמת דיווחי כתבים, חומרים שמתקבלים מהצלמים, שירותי ארכיון ועוד – מבלי לשאת בעלויות או להכפיף את עצמם לסטנדרטים העיתונאיים המחמירים של חברת החדשות", ציינו בוועד.

בוועד העובדים הוסיפו, "ערב החג 'הגדילה' החברה לעשות והודיעה במכתב לקוני על הפחתת שכר חד צדדית לחברי קבוצת החמ"ל הפנימי, על אף שלא חל שיבוש כלשהו בשידורים של חדשות 13, הכול במסגרת ניסיון – שקוף וכושל – לשבור את מאבק העובדים נגד תכנית החיסול".

לנוכח זאת ציינו בוועד, "אמש הודענו על השהיית כל הקידומים לתכניות 'רשת' במסגרת שידורי חברת החדשות, והנחייה זו נשארת בתוקף גם היום. היום ניאלץ לנקוט צעדים נוספים כדלקמן: השהיית היחסים בין עובדי חברת החדשות לתכניות של 'רשת': עובדי החברה לא יספקו ביממה הקרובה שירותים כלשהם למשדרים שהיא איננה מפיקה: רצועת 17:00, רצועת 19:00, התכנית 'הצינור' ותכנית הבוקר של מחר (כולל הקלטות מוקדמות וצילומי חוץ המיועדים לתכניות אלה). כתבים ופרשנים בלבד מתבקשים שלא להופיע הערב גם ברצועת 18:00. התכנית בשעה 16:00, המהדורה המרכזית והתכנית 'היום שהיה' – ישודרו כולן כרגיל".

"כתבים, פרשנים, עורכים, עורכי משנה, צלמים, מקליטים, מפיקים, עורכי וידאו, גרפיקאים, אנשי ארכיון, דוגמי כרטיסים ועובדי קונטרול (לרבות בימאים ועוזריהם) נדרשים שלא לשתף פעולה עם התכניות הללו", הוסיפו בוועד.

"בתכניות חברת החדשות לא נקדם תכניות בידור, ריאליטי ותעודה של חברת "רשת" – בין אם בכתבות או בסיטאפים. באחריות המגישים, הכתבים, העורכים, עורכי המשנה, עורכי הוידאו ועובדי הקונטרול שלא לאפשר זאת", ביקשו עוד בוועד חדשות 13.

בוועד העובדים ציינו עוד כי במקביל, ארגון העיתונאים הוציא כעת פנייה לעיתונאים בכל כלי התקשורת הישראלית בפנייה שלא לשתף פעולה עם תכניות "רשת".

"עיתונאי חדשות 13 הודיעו היום כי יפסיקו לשרת את מי שמנסה לגדוע את מטה לחמם ולא יספקו יותר עבודה בחינם לתוכניות של רשת. הנהלת רשת פועלת להביא עיתונאים מכלי תקשורת אחרים כדי שישתתפו בתוכניות בחינם וימלאו את מקומם של עיתונאי חברת החדשות השובתים. פגיעה בעיתונאי חברת החדשות היא פגיעה בכל אחד מאיתנו, העיתונאים בישראל, בין אם חברים בארגון ובין אם לא. זה הזמן לגילוי סולידריות: אנו קוראים לכולם לא לשתף פעולה עם הניסיונות של רשת13 - לא להגיע להתארח בתוכניות האקטואליה שלה, לסרב להגיש פינות או לסייע עם כל תוכן מכל סוג שהוא, וזאת עד שהנהלת רשת תחזור בה מהכוונה לפגוע בחברת החדשות ותגיע להסכם מול הוועד והארגון. היום זה עובדי חברת חדשות 13, מחר זה אתם", נאמר בפניית הארגון.