יו"ר חדש לוועדת חוקה: ח"כ יעקב אשר

ח"כ יעקב אשר נבחר ליו"ר ועדת חוקה על פי המלצת ועדת הכנסת. "זו אחריות כבדה ואני לוקח על עצמי את המשימה", אמר לאחר בחירתו.

ערוץ 7 , ח' בסיון תש"פ

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת בחרה היום (ראשון) בח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) לעמוד בראשה, בהתאם להסכמים הקואליציוניים ועל פי המלצת

יו"ר הכנסת יריב לוין בירך את ח"כ אשר, "אני רואה חשיבות גדולה בבחירתך לתפקיד הזה. אחד הדברים החשובים לעולם המשפט הוא היכולת לראות דברים אחרת ולא דווקא כמי שצמח במערכת. הניסיון הציבורי העצום והראיה הרחבה, יאפשרו לך לראות את הדברים באופן יותר מפוכח וביקורתי ובהכירי אותך גם עם האומץ והנחישות להוביל שינויים".

"הצלחת במה שלא הצלחתי - להיות יו"ר הוועדה הזו למרות שעסקתי בנושאיה כל הזמן. סיעת יהדות התורה ודגל התורה בפרט אינה מייצגת רק סקטור מסוים או עוסקת רק סקטוריאלית אלא במגוון הרחב של הנושאים בחברה הישראלית עם תרומה אדירה. יש אמירה שבעבר הייתה מאוד עוצמתית שאי אפשר להתעלם ממנה, לפיה שינוי במערכת המשפט וביקורת ודרישה לשקיפות באים כדי לפגוע במערכת המשפט ואני יודע שמערכת המשפט חשובה לך ומתוך החשיבות והאכפתיות בא הרצון לבחון את הדברים ולערער עליהם. זו משימה לא קלה ואין לי ספק שאתה האיש הנכון", הוסיף.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר: "זו אחריות כבדה ואני לוקח על עצמי את המשימה, אני רוצה שהדברים יהיו ברורים ופשוטים כי אין לקדש מילה בלי לדעת מה תהיה השפעתה על חיינו. צריך לפשט את הדברים ולדון בהם בסבלנות".

"האדמו"ר מקוצק אמר על הפסוק בפרשת שופטים 'צדק צדק תרדוף' שיש לומר פעמיים 'צדק' כי זה מלמד את הדיין, השופט, המחוקקים שגם את הצדק אותו אתה מבקש להשיג יש לרדוף ולהשיגו בצדק, בצורה צודקת ובוודאי לא בלי לשמוע את הצדדים האחרים. זה בוודאי מחייב אותנו שיש לנו את היכולת להשפיע ונשתמש בכוח שלנו בצורה צודקת, בהקשבה שלנו כדי לשמוע ובכושר השכנוע שלנו כדי לשכנע. לא יכול להיות מצב שאי אפשר יהיה לומר דברים מסוימים. הפתיחות שלנו לבחון כל דבר צריכה להיות אמתית. זה מקום שבו נוכל להשפיע ולהתנהל מול כל סיעות הבית ואשאף שלא יהיו קואליציה ואופוזיציה. אני בעד שקיפות ואני מאחל לנו שנעשה עבודה טובה למען כלל ישראל, שתהיה לנו סיעתא דשמיא ושנוכל בשלום חברות ורעות לעשות חוק חוקה וצדק", הוסיף.

ח"כ גדעון סער (הליכוד) ציין, "יעקב מגיע לראשות הוועדה כפרלמנטר וכאיש ציבור מנוסה, אחד מראשי הערים הטובים בישראל שהניח יסודות כלכליים טובים לעיר בני ברק ולאחר מכן הגיע לרשות המחוקקת. אני מאחל לך שהוועדה תהפוך להיות מבצר הזכויות לאזרח. זכויות האדם האמיתות הן של אלו הנמצאים במצב של נחיתות. העצור החשוד או הנאשם נמצא במצב נחות אל מול המערכות. אזיקה של עציר לצורך השפלה או שבירה היא בוודאי לא משהו שנגן עליו. מערכות המשפט ואכיפת החוק חשובות, יש לכבד אותן ויש לתקן אותן ומשך עשרות שנים לא בוצעו כמעט רפורמות משמעותיות ולוועדה הזו יש חלק חשוב בתיקון וביצוע הדברים הללו".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "ליבת העניין של הכנסת נמצאת בוועדת החוקה. שהיא מרכזית אצלנו. הוויכוח שלא מסתיים בין הרשויות השלטוניות המחוקקת והמבצעת למחוקקת נמצא כאן והמצב הזה לא יכול להימשך. הוועדה תצטרך להכריע איפה עובר קו הגבול בין הרשויות ואתה האיש המתאים במקום המתאים. אני תולה תקוות בכך שתעשה סדר בדברים".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "לעשות סדר זה בסדר אבל לפעמים זה נשמע כקריאה לנגח רשות אחת את השנייה. יש חברים החושבים שאנחנו יכולים לחוקק הכל בלי שבימ"ש יתערב ושאם הוא מתערב זו פגיעה בריבונות הכנסת. אני לא חושב שאנחנו יכולים לחוקק חוק שפוגע בזכויות יסוד, בזכויות אדם".

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד): "משימת העל שלנו כוועדה היא להשיב את הגבולות בין הרשויות. זו אחת הוועדות שיש לה סמכות לחוקק חקיקת ועדה ולתקן את ליבת יחסי הרשויות".