המשקיעים מודאגים, הבורסה בירידה

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מדבר על החשש בבורסה מגל שני של קורונה ועל ההתאוששות האיטית של הכלכלה העולמית מהמשבר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בסיון תש"פ

המשקיעים מודאגים, הבורסה בירידה-ערוץ 7
כלכלת קורונה
צילום: ISTOCK

המשקיעים בבורסה לניירות ערך בתל אביב ראו היום (ראשון) בעיקר את הצבע האדום לאור החשש מהתפרצות גל שני של מגיפת קורונה.

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מעריך שמשקיעים מודאגים והדבר משתף בשוק ההון.

"היום קיבלנו אינקדציה לגבי ההשפעה, לאחר ששבוע המסחר נפתח בירידות שערים די משמעותיות וזה מסמל שהמשקיעים חוששים מגל שני ומחזרה של המשק לסגרים ולירידה בפעילות. זה מתחבר עם הודעת בנק ישראל משבוע שעבר שכללה תחזיות פחות פסימיות, אבל כולן היו בכפוף לכך שלא יהיה גל שני. גל שני מפחיד את המשקיעים ומעלה חשש גדול מאוד לגבי היכולת של המשק לחזור לתפקוד כלכלית תקין", אומר רזניק בשיחה עם ערוץ 7.

בזמן שהמשק מראה התאוששות איטית ומתרבים הדיווחים על עובדים שחזרו מחל"ת, הוא מעריך שייקח זמן רב להוריד את מספר הבלתי מועסקים.

"כרגע אנחנו עדיין רואים רמת אבטלה מאוד גבוהה של כ-20 אחוזים, אבל אנחנו יש יותר ויותר עובדים שחוזרים מחל"ת ומספר מבקשי העבודה מתייצב ואף יורד. בהנחה שלא נראה גל שני, את התחתית של מצב שוק העבודה והאבטלה כבר ראינו ומכאן אנחנו צפויים להתאוששות".

"ברור שהיא תהיה מתונה ולא מהירה מדי, אבל ניתן להניח שבחודשים הקרובים נראה את רמת האבטלה יורדת באופן משמעותי, אך לא נחזור בתקופה הקרובה לרמה שבה היינו טרום המשבר של 4%. זה לא יקרה בשנה הזו ולהערכתי גם לא בשנה הבאה. אנחנו מקווים לסיים את 2020 עם 8% אבטלה ונקווה שבשנה הבאה נראה ירידה לרמה של 6%".

במבט בינלאומי לגבי ההתאוששות מהמשבר אומר רזניק כי "בעולם אנחנו רואים התאוששות, גם במדינות אירופה שסבלו מאוד מהקורונה רואים שמתחילים לחזור לשגרה. זה כמובן לא חזרה לעולם שהיה לפני הקורונה, אבל יש ניסיון לחיות לצד הקורונה עם שגרה שכוללת יותר פעילות כלכלית. כל מה שקשור לפעילות התעופה והנופש נראה שיתקשה לחזור לרמה שהיתה קודם, למרות שיש מדינות שכבר החלו לפתוח בתי מלון ושדות תעופה. ועם זאת זו לא חזרה לרמת הפעילות שהיתה לפני הקורונה".

"אני חושב שההתאוששות לא תתרחש בשנת 2020. התקווה הגדולה היא שבמחצית הראשונה של השנה הבאה נהיה עם חיסון לקורונה או תרופה מוכחת. במצב עניינים כזה נתחיל להתקרב לשגרה שתזכיר את זו שהיתה לפני הקורונה".