המהומות בארה"ב
המהומות בארה"בצילום: REUTERS/Carlos Barria

המהומות האלימות סביב מותו של ג'ורג פלויד, האזרח השחור שנחנק למוות על ידי השוטר דרק שובין, ממשיכות להתפשט ברחבי ארה"ב.

גם היום (ראשון) המשיכו מפגינים רבים בערים הגדולות בארה"ב להפעיל אלימות קשה תוך כדי עימותים עם כוחות המשטרה.

המפגינים בזזו חנויות וניתצו את חלונות הראווה, הפכו מכוניות, ואף השליכו אבנים על כוחות הביטחון שניסו לפזר את ההפגנות האלימות.

לפי דיווחים בתקשורת האמריקאית נהרג ביום שישי קצין בשירות הפדרלי לאחר ירי לעבר הבניין הפדרלי שבוצע ככל הנראה על ידי מפגינים, בעוד באטלנטה הציתו המפגינים מכוניות משטרה. בלוס אנג'לס נכתב "רוצחים" על ניידות משטרה כאשר אלפי מפגינים חסמו את הכבישים המרכזיים בעיר.

תמונות בתקשורת האמריקאית הראו רחובות מלאים בעשן ונזק קשה למבנים וכלי רכב. לאור התרחבות המהומות נשלחו כוחות של המשמר הלאומי לוושינגטון על מנת לסייע למשטרה המקומית לאבטח את הבית הלבן, לאחר שאלפי מפגינים התגודדו סביבו במחאה נגד הנשיא טראמפ.

לפחות 25 מדינות ברחבי ארה"ב הכריזו על עוצר, ביניהן פילדלפיה, אטלנטה, מילווקי, דנבר ועוד. הנשיא טראמפ עצמו האשים את ארגון אנטיפה, רשת בינלאומית של ארגונים אנטי-סמכותנים ששמה לעצמה מטרה להיאבק בפשיזם בעזרת אמצעים אלימים, בליבוי המהומות, ואף הודיע כי יכריז על הארגון האנרכיסטי "ארגון טרור". ב

ציוץ שפירסם בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ "ברכות למשמר הלאומי שלנו על העבודה המצויינת שביצעו מיד עם הגעתם למיניאפוליס, מינסוטה, אתמול בלילה. ארגון האנטיפה המובל על ידי אנרכיסטים, הושתק במהירות. זה היה צריך להיעשות על ראש העיר בלילה הראשון של המהומות, ואז לא היו בעיות!".

התובע הכללי של מינסוטה, קית אליסון, אמר כי "יש עדויות להתנהגות חשודה מאוד בקרב המפגינים. ישנן הרבה קלטות וידאו שצולמו על ידי מפגינים של אנשים חשודים מאוד ששברו חלונות ומכוניות. אנחנו צריכים לחקור את זה".

מושל מינסוטה, טים וולץ, אמר כי "שום דבר שאנו עושים על מנת להביא לצדק במקרה של ג'ורג' פלויד חשוב עבור אלו שנמצאים כעת בחוץ ויורים על המשמר הלאומי, שורפים עסקים ומפריעים לחיים הציבוריים". בינתיים מי שנמצאת בכותרות בימים האחרונים היא איימי קלובשר, סגנית הנשיא המיועדת של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן.

קלובשר שירתה כתובעת הכללית של מחוז הנפין במינסוטה, בו התרחש הרצח של פלויד, ועל פי הדיווחים נכשלה בהעמדה לדין של דרק שובין, השוטר שחנק למוות את פלויד.

קלובשר מואשמת כי במסגרת תפקידה סירבה להעמיד לדין שוטרים שהיו מעורבים בתקריות שהובילו למוות של מפגינים במחוז הנפין בין השנים 1999-2006. "ג'ו ביידן יקבל את ההחלטה בנוגע לסגן הנשיא, ואני יודעת שהוא יקבל החלטה טובה", אמרה קלובשר ל"ניו יורק מגזין".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי לפחות 13 מחברי הצוות של ביידן תרמו בימים האחרונים כספים לארגון המסייע למפגינים שנעצרו במיניאפוליס להשתחרר בערבות.

ביידן עצמו התבטא בעבר נגד שחרור בערבות כספית, ועל פי הדיווחים לא ידוע האם המועמד הדמוקרטי ידע על התרומות של חלק מצוותו לסייע למפגינים שנעצרו.