להכין את הלוחמים הכי טוב - לגרוע ביותר
להכין את הלוחמים הכי טוב - לגרוע ביותר צילום: דובר צה"ל

זו הייתה שעת ערב בחטיבה המרחבית בנימין, השמש שקעה והלוחמים הדרוכים עטו אפודים וקסדות. הם בדיוק קיבלו התראה על אירוע שהתחולל לא רחוק משם והתכוננו לקפוץ לנקודה.

מהרגע שהתוודעו הכוחות למיקום הפיגוע הכול התבהר, שכן מדובר באחד המקומות הבעייתיים והחמים בגזרה, שתחומו מאזור בית אל לפסגות.

הדרך, שזכתה לשמות רבים כמו "כביש עמק הפסגות", "דרך התות", או "ציר הזבל", סומנה כאזור פח"ע מוכר, שימשה ב-2018 כנתיב בריחתו של המחבל מגבעת אסף ומהווה כיום מוקד לטרור עממי.

כעת הציר ההררי עימת את הלוחמים עם אירוע לילי נוסף, אך הפעם כחלק מתרגיל. כשהגיעו גילו כי מטען שהונח במרחב הואדי גרם לפיצוץ רכב והיפוכו, יש פצועים ולכודים, והמחבלים - הספיקו להימלט.

"המטרה הייתה ליצור תרחיש קיצוני ומתפתח, שייאלץ כל לוחם לפעול מהר ובצורה מדויקת", מסביר סא"ל שמעון בן זכריה, סמח"ט בנימין, על המחשבה מאחורי בניית התרגיל, "אחרי שהכוחות מגיעים למקום חלק יצטרכו לטפל בפצועים וחלק במציאת המחבלים, ואין זמן לבזבז".

ממש כפי שתיאר הסמח"ט, כך נראו הדברים בשטח - הלוחמים שנשארו לטפל בפצועים חסמו את הציר ובודדו את האזור כדי למנוע הגעה של אזרחים נוספים, הם ידעו שעד שלא יוסר האיום לא יהיה ניתן לפנות את הפצועים.

בינתיים, במעלה הציר, המתינו חוליות צלפים של האויב לכוחותינו שדומו על ידי בימוי אויב. "הם ירו בכל מי שהתקרב למעלה ההר", משחזר הסמח"ט, "כל רכב שהגיע - נורה, וזה יצר מצב של אירוע רב נפגעים רציני".

לא רק סיירת חרוב וגדוד נצח יהודה תפעלו את המצב. גם גדוד העתודה של מג"ב רמה, אגף הביטחון של ההתיישבות, מד"א, משטרת ישראל וכב"א, הגיעו לתת יד. "שיתופי פעולה כאלה הם אחד האלמנטים הקריטיים ביותר", מחדד סא"ל בן זכריה, "כך, במצב אמת, כל אחד יודע בדיוק מה התפקיד של האחר, ויש סנכרון שמאפשר לנו להשתלט על האירוע בזמן קצר ולנטרל את האיום".

לאחר קרב היריות שהסתיים בתפיסתם של המחבלים, פונו הפצועים בצורה מסודרת, וחבלנים הגיעו כדי לפרוק את המטען ולפנות אותו.

באותו הזמן, מספר קילומטרים משם, בסמוך לכפר קלנדיה, חוליית מחבלים אחרת ניסתה והצליחה לחדור למוצב רמה. תוך שניות הפלוגות כבר היו על הרגליים והתחילו בסריקות באזור עד שתפסו כל אחד ואחד מהמפגעים.

"מוצב רמה הוא המוצב הנפיץ ביותר בגזרה כולה", אומר הסמח"ט, "רצינו לתרגל אירוע קיצון שיכין את הלוחמים הכי טוב - לגרוע ביותר".

אחד הדגשים שהנחה את בניית התרגיל הוא ההתבססות על הערכת המצב. השבועות האחרונים היו מתוחים ומאז החזרה לשגרה לצד הקורונה, הטרור העממי הרים את ראשו בעצימות גבוהה מבעבר. חטיבת האריות נדרשה להתאים את עצמה למצב ולתרגל תרחישים קיצוניים שיהיו כמה שיותר קרובים למציאות.

התרגיל כולו, עד הפרטים הקטנים ביותר, נבנה גם על בסיס אירועים שהתרחשו בגזרה בעבר - ב-2002 התרחש פיגוע בצומת המשטרה הבריטית בו נרצחו שבעה חיילים ושלושה אזרחים. תוואי השטח בזירה, שמזכיר מאוד את "ציר הזבל", שימש אף הוא כבסיס לבניית האקטים באימון הזה.

אין ספק שמדובר בתרגיל ייחודי שלא נראה כמותו מזה זמן רב בגזרה. הכוחות, שביום יום מתעסקים בהגנה על הצירים והיישובים, התנסו במפגש עם אירוע קצת אחר, וסיימו את התרגיל בהצלחה כפולה - גם בתרחיש ב"ציר הזבל" וגם בזה שנעשה במוצב רמה.

"חטיבת כפיר תופסת כאן קו לא מעט והלוחמים מכירים את הקרקע והאיומים מקרוב. אני מאוד גאה בכל אחד ואחד מהם על ההגנה והמסירות שהם מפגינים כאן יום ולילה כדי לשמור על ביטחון האזרחים", אומר הסמח"ט בנחרצות, "תרגילים כאלה עובדים רק כשיש מפקדים ולוחמים שמבינים את החשיבות של מה שהם עושים, וזה בדיוק מה שקרה כאן. אומנם לא חידשנו משהו שהכוחות לא ידעו, אבל אתגרנו אותם והכנסנו דילמות לשיח שלהם, ואני יכול להגיד בלב שלם - יש על מי לסמוך".

צילום: דובר צה"ל