ח"כ משה גפני מבהיר: לא נהיה כספומט

ועדת הכספים דנה בהגדלת תקציב המדינה לצורך תקציב סיוע למשבר הקורונה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: נדרוש פירוט ומענה לבעיות.

ערוץ 7 , ט' בסיון תש"פ

ח"כ משה גפני בועדת הכספים. ארכיון
ח"כ משה גפני בועדת הכספים. ארכיון
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, דנה היום (שני) בהצעה לתיקון 'חוק-יסוד: משק המדינה' כהכנה לקריאה שנייה ושלישית.

החוק מעגן תוספת של 14 מיליארד ש"ח לתקציב המדינה, לצורך התמודדות עם משבר הקורונה. במסגרת הדיון דרשו חברי הוועדה פירוט של השימושים השונים לתקציב, וכן מענים לבעיות שונות במשק, בהן מענה הולם לאגודות שיתופיות ולעמותות המגזר השלישי, במסגרת מתווה הפיצויים והסיוע.

במסגרת סקירה שהציג משרד האוצר, עלה כי ישראל הינה אחת המדינות שנקטה בצעדי הסגר החמורים ביותר בעולם, וכי בעיצומו של הסגר, כ-20 אחוז של המשק בלבד תיפקד וייצר.

עוד ציינו באוצר כי עד כה נעשה שימוש ב- 35.5 מיליארד ש"ח מתוך 80 מיליארד השקלים שהוקצו למשבר בעבר. במשרד הציגו כי להערכתם הצמיחה השלילית תגיע לאזור ה-5 אחוזים.

יוגב גרדוס, סגן הממונה על התקציבים, הציג הערכה לפיה המשבר יביא לאובדן של כ-60 מיליארד ש"ח הכנסות לקופת המדינה, בכפוף לשינויים, והתייחס גם לשינוי ביחס חוב-תוצר: "המשבר הביא לעליה חדה – הממשלה עמלה במשך 20 שנה להוריד את היחס, הוא ירד ל-60 אחוז ב-2019, חזרנו 10 שנים אחורה, ל-76 אחוז, אבל שמרנו במהלך השנים כרית ביטחון וזה חיובי מבחינתנו".

"יכול להיות שיבוא עוד משבר, וצריך לזכור את זה, אנחנו בתוך המשבר, ואנחנו לא סיימנו אותו, לא בהיבט הבריאותי ולא בהיבט הכלכלי, אנחנו צריכים להיות ערוכים לתרחישים נוספים. די ניצלנו את הכרית, אבל צריך להבין שהיכולות של הממשלה יהיו מוגבלות בשלב כל שהוא, עוד לא הגענו לשם, אבל זה יגיע", ציין גרדוס.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, דרש תשובות: "אנחנו מבקשים לדעת, מה עשיתם עם הכסף עד כה, מה אתם מתכננים לעשות עם 14 המיליארד שאתם מבקשים הלאה? ישנן בעיות רבות שדורשות טיפול, ואנחנו מבקשים לתת להם מענה. ועדת הכספים לא תהייה כספומט, שהממשלה תביא לכאן בקשות ונעביר להם את הכסף, מה שהם רוצים ואיך שהם רוצים. נדרוש שיסבירו את החוק, את לוחות הזמנים ואת הפירוט, ושיינתן מענה לבעיות".