עבודה מהבית תחסוך מאות מיליונים למשק

אורי שרון, חוקר באגודה לאקולוגיה, טען בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה: יום עבודה מהבית במגזר הציבורי יחסוך למשק 850 מיליון ש"ח.

ערוץ 7 , ט' בסיון תש"פ

ועדת הפנים
ועדת הפנים
צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

אם 15% מהעובדים במגזר הציבורי יעברו לעבודה מהבית, או לחילופין כל העובדים במגזר הציבורי יעבדו מהבית יום אחד בשבוע, יחסוך המגזר הציבורי 850 מיליון ש"ח למשק.

נתון זה דווח לוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ, על ידי אורי שרון, חוקר באגודה לאקולוגיה, בדיון שנערך היום בוועדה על הקורונה והסביבה.

ח"כ חיימוביץ' ציינה, "משבר הקורונה שאנחנו עדיין תחת השפעתו אמור לשמש לנו תמרור אזהרה למשבר הגדול ביותר שמאיים על האנושות – משבר האקלים. קל לכמת את התועלת הכלכלית שבהתנהלות ירוקה, כמו לדוגמה ביום עבודה מהבית. אבל אם נבזבז זמן, אנו מתרחקים מהאירוע".

שי סופר, המדען הראשי במשרד התחבורה, ציין "התועלת הניתנת להערכה היא של 80 מיליון ש"ח ליום עבודה. אם שמינית מהעובדים יעבדו יום מהבית, ייחסכו 1.2 מיליארד ש"ח. אנו עוסקים יום יום בתחבורה חכמה, כלי רכב אוטונומיים. הכל מבורך, אבל אין כמו עבודה מהבית, שמצמצמת גם תאונות דרכים וגם סלילת כבישים. גמישות תעסוקתית תייתר את כל הפרויקטים. בסקנדינביה והולנד 12-14% כבר עובדים מהבית".

פרופ' אורן פרז, ראש הפקולטה למשפטים בבר אילן: "אין לנסות להשיג רווחים קצרי מועד כדי להקל על התעשייה. זהו מרוץ לתחתית. פגיעה ברגולציה הסביבתית לא מתאימה לכלכלה מפותחת. מחקרים מראים שלעליות בזיהום סביבתי יש השלכה כלכלית משמעותית. לפי דוח של הבנק העולמי, אחד מתוך 10 מקרי מוות הוא מזיהום אוויר".

אורן כהן, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, טען מנגד, "מדינת ישראל עומדת בשורה הראשונה ברגולציה סביבתית, שדורשת הרבה מומחיות וידע. יש נושא תהליכי של הרישוי הסביבתי, ובזה הרגולציה בישראל מאד מיושנת. יש ריבוי היתרים, לעומת אירופה שמדברת על רישוי אחוד".

יעל כהן פארן, מנכ"לית התנועה הירוקה, ציינה "פתרונות ירוקים נותנים מענה גם למשבר הכלכלי, אם יש רצון ציבורי וממשלתי. הפחתת הפליטות בעקבות הסגר היא קצרת טווח. צריך רפורמת מבניות עמוקות. אחד החסרונות של משבר הקורונה הוא שאנשים פחות משתמשים בתחבורה הציבורית. צריך לשים לב גם להשפעת הזיהום על הקורונה – במקומות מזוהמים היו יותר תחלואה ויותר מוות".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "צריך לעבור לאנרגיה מתחדשת, שיכולה גם להיות מקור כלכלי תעסוקתי".

אורי שרון, חוקר באגודה לאקולוגיה: "מעבר לתועלות העצומות של מעבר לאנרגיות מתחדשות, רואים בכל העולם שתשתיות של אנרגיה מתחדשת מייצרות תעסוקה איכותית וארוכת טווח. במקום להוריד צינור גז לאילת בעלות מאד גבוהה, פרויקט מיותר, שמקבע את המשק למודל אנרגיה מזהם להרבה שנים, אנרגיה מתחדשת מעלה גם את מספר המועסקים ומשמרת את עבודתם לשנים רבות".