דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

"טראמפ לא רק מפלג, הוא הורס. רק להיות בנוכחותו עלול להרוג אותך. הוא יאכל אותך חי למען המטרות שלו". במילים אלו בדיוק תיאר ותקף גרג פופוביץ', אחד ממאמני הכדורסל הגדולים ביותר בתולדות ליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA, את לא אחר מאשר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.

פופוביץ' בן ה-71 הוא המאמן שבמאזנו מספר הניצחונות הרב ביותר בקבוצה אחת כשהוביל את קבוצתו סן אנטוניו בה הוא מאמן מאז 1994 לחמישה תארי אליפות וכיום הוא גם המאמן הפעיל בעל מספר האליפויות הגדול בליגה.

לא רק זאת אלא שפופוביץ' הוא גם מאמנה של נבחרת הכדורסל של ארצות הברית. למרות כל זאת, זה לא נותר אדיש לנוכח האירוע הגזעני והמזעזע שהוציא המונים לרחובות בארצות הברית.

פופוביץ' ידוע כמי שלא מפחד לומר את אשר על ליבו ובמרשתת אפשר למצוא אינספור ציטוטים אלמותיים שלו, אך נדמה כי הערב (שני) זה הגדיל לעשות כאשר תקף בחריפות את לא אחר מאשר נשיא ארה"ב טראמפ.

הסיבה למתקפה משולחת הרסן היא כמובן האירוע הגזעני והמזעזע בו רצח שוטר לבן בחניקה אזרח שחום עור, מה שגרם ועודנו לסערות והפגנות גדולות בכל רחבי ארה"ב. לטענת פופוביץ', לנשיא טראמפ יש חלק מרכזי בפרשה והתנהלותו שלו קורעת את האומה האמריקאית.

"אני נחרד מזה שאין לנו נשיא שמצהיר שחיי השחורים חשובים. בגלל זה הוא מתחבא במרתף של הבית הלבן. הוא פחדן. הוא יוצר את המצב, ובורח כמו תלמיד בית ספר. למעשה, אני חושב שהדבר הנכון זה להתעלם ממנו. אין שום דבר שהוא יכול לעשות כדי לשפר את המצב, בגלל מה שהוא: אידיוט, מופרע".

פופוביץ' אומר את הדברים על רקע הטענה הרווחת בארה"ב כי הנשיא טראמפ טרם התייחס למהומות מאחר שאלה משחקות לידיו ולידי מפלגתו.

"אם לטראמפ היה מוח, אז גם אם הוא ציני ב-99 אחוז, הוא היה מופיע ואומר משהו שיאחד את האנשים. אבל לא אכפת לו מאחדות. אפילו עכשיו. זה עד כמה הוא מופרע. הכל סובב אותו. הכל זה רק שאלה מה מועיל לו מבחינה אישית. אף פעם הוא לא חושב על הטוב הכללי. ככה זה תמיד היה".

"מה שהכי מדהים אותי זה שכולנו רואים את האלימות והגזענות המשטרתית הזו, וראינו את הכל לפני כן, אבל שום דבר לא משתנה", אמר פופוביץ', "זו הסיבה שההפגנות הללו היו כל כך לוהטות. אבל בלי מנהיגות ובלי הבנה מהי הבעיה, לעולם לא יחול שינוי. ואמריקנים לבנים נמנעו תמיד מלהתמודד עם הבעיה הזו, כי זו הייתה הפריבילגיה שלנו, להיות מסוגלים להימנע ממנה. זה גם צריך להשתנות".

פופוביץ' לא חס בביקורת הקשה שלו גם על החלופה לנשיא טראמפ, מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל כשעליו אמר כי "בסופו של דבר מה שיש לנו זה טיפש במקום נשיא, בעוד מי שבאמת מנהל את המדינה, הסנטור מקונל, משמיד את ארה"ב לדורות הבאים. מקונל הרס את מערכת המשפט שלנו. הוא ניסה להרוס את מערכת הבריאות. הוא הרס את איכות הסביבה. הוא המנהל וטראמפ הוא הבובה, ומה שמצחיק זה שטראמפ אפילו לא יודע את זה. טראמפ תמיד רצה להיות חלק מהקבוצה, אבל מקונל הוא קבוצה של איש אחד, וטראמפ מגלם את הטיפש".