יורם כהן על הריבונות: "האינטרס הישראלי הוא ללכת למשהו יותר צנוע"

ראש השב"כ לשעבר מזהיר: "אנחנו מידרדרים לאופציה של התהוות מדינה אחת דה-פקטו. הם יהיו בתוכנו מפוזרים, מנותקים, בלי חזון אמיתי".

ערוץ 7 , י' בסיון תש"פ

יורם כהן, ראש השב"כ לשעבר, הזהיר בריאיון לכאן רשת ב' כי החלת ריבונות על 30% מהשטחים ביהודה ושומרון עלול לערער את הביטחון ולדרדר את ישראל למציאות של מדינה אחת.

"אנחנו לא רוצים להגיע לא למצב של שתי מדינות ולא לאחת - כל אחת בגלל הסיכונים שלה, שתיהן יהיו טרגיות", אמר כהן. "הם יהיו בתוכנו, כמו עור של ג'ירף, מפוזרים, מנותקים, בלי שום חזון אמיתי. הם ייטמעו בנו", הוא הסביר. לדבריו, "אם הייתי מייעץ למקבלי ההחלטות לפני 50 שנה, הייתי שואל 'בשביל מה אנחנו צריכים את ג'בל מוכבר, צור באהר ועיסאוויה? 200 אלף איש יושבים היום על ירושלים. בשביל מה? כדי שהילדים שלהם יעשו אצלנו פיגועי התאבדות? הם יהיו עויינים אותנו בתוכנו".

לטענתו, "מהלך כזה גדול של סיפוח עלול להוביל לערעור מצב הביטחון, למשבר ביחסים עם מדינות ערב ואירופה - ואני הכי חושש שאנחנו מידרדרים לאופציה של התהוות מדינה אחת דה-פקטו. שזה אסון למדינת ישראל".

ראש השב"כ לשעבר הציע "להסתפק ביעד צנוע יותר של 'אוטונומיה+'. המקלים יותר קוראים לזה 'מדינה-'". זאת, לדבריו, "תחת כמה עקרונות: בשום הסדר אנחנו לא פוגעים במרכיבי הביטחון הקיימים, בהתיישבות, באתרים הקדושים ולא מבצעים שום מהלך בלתי-הפיך לשינוי המציאות. כך נוכל להגדיר לאן אנחנו הולכים גם בנושא הסיפוח".

כהן הוסיף: "אני חושב שהתוכנית של טראמפ היא טובה לישראל. מרכיבי הביטחון לטובתנו, ירושלים אצלנו, יש גיבוי להחלת ריבונות, הפליטים לא רלוונטיים. לפלסטינים יש בסוף התהליך מדינה. אבל החלת ריבונות על 30%, כפי שכרגע מדובר, שזה כ-10% מההתיישבות ביו"ש ו-20% זה בקעת הירדן המרובה - המשמעות היא שאתה מקיף את הפלסטינים 360 מעלות ביבשה.

''מבחינתם הם מובלעת בתוך הבטן של ישראל. יריחו תהיה בבושקה. נצטרך להשקיע ים כסף בגדרות, בביטחון שדה, בשערים חקלאיים ובערעור מצב הביטחון. לדעתו, במקום להחיל ריבונות על 30%, אפשר לספח את גושי ההתיישבות, שהם כ-10%, ולהעביר לשליטת הפלסטינים שטחים בסדר גודל דומה מתוך אזור C שבשליטת ישראל. "האינטרס הישראלי הוא ללכת למשהו יותר צנוע", הוא קבע.