צבי האוזר: לבחון את ההשפעה של חוק הלאום על איחוד משפחות

יו"ר ועדת חוץ וביטחון: מניעת אזרוח של נתיני ישות עוינת למדינה אינה יכולה להישאר רק בגדר דיון ביטחוני גם אם מוצדק לחלוטין.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בסיון תש"פ

ח"כ צבי האוזר
ח"כ צבי האוזר
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) קרא לבחון את השפעת חוק יסוד הלאום על החוק למניעת איחוד משפחות, הוראת שעה שהכנסת מאריכה מדי שנה כדי למנוע איחוד משפחות של פלסטינים מישראל, איו"ש ועזה.

האוזר נאם במליאת הכנסת לקראת ההצעה על הארכת הוראת השעה, ואמר כי "האינטרס הביטחוני מצדיק את הארכת תוקף החוק המונע איחוד משפחות בין אזרחי ישראל לתושבי איוש ועזה.

''בראיה צופה פני עתיד, יש לבחון גם את השפעת חקיקת חוק יסוד הלאום ששינתה את המציאות החוקתית." הכנסת למעשה מקיימת דיון זה לראשונה לאחר שחוקק חוק יסוד הלאום בחודש יולי 2018.

"מדינת ישראל מצויה מאז הקמתה, עד עצם היום הזה, ובטווח הנראה לעין, בסכסוך אתני מול העם הפלסטיני", הוסיף האוזר. "ישראל נדרשת, ותידרש בעתיד, לאזרח, במצטבר, עשרות אלפי אנשים בעלי זיקה בסיסית עוינת למדינה, ובפרט לרעיון המעוגן בחוקתה כמדינה הלאום של העם היהודי. דרישה זו חותרת במודע כנגד עקרון יסוד של החוקה הישראלית כפי שעוגן לאחרונה בחוק יסוד הלאום".

עוד אמר ח"כ האוזר: "מניעת אזרוח של נתיני ישות עוינת למדינה, אינה יכולה להישאר רק בגדר דיון בטחוני גרידא, גם אם הוא מוצדק לחלוטין. ישראל, מחויבת בשוויון זכויות פרט ללא הבדל דת, גזע או מין;
יחד עם זאת, עלינו גם לבחון בצורה כנה, אמיצה והוגנת – האם צבר זכויות אישיות יכול להתגבש לכדי זכות קולקטיבית המשרתת רצון של מעטים לשנות את הגדרות היסוד של ישראל.

"במצב דברים זה לא רק שמדינת ישראל רשאית לחוקק חוק שימנע כניסתם של נתיני ישות עוינת הנמצאים עימה בסכסוך דמים לתחומה – זו אף חובתה".

לבסוף קרא ח"כ האוזר לממשלת ישראל "לתת את דעתה על שינוי המצב החוקתי עם חקיקת 'חוק יסוד הלאום' גם בשים לב לכל הנוגע להסדרי האזרחות והכניסה לישראל".