מיקי חיימוביץ'
מיקי חיימוביץ' צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

המשרד להגנת הסביבה יקצה 150 מיליון שקלים במשך שלוש שנים, לגיבוש מדד ניקיון שיחייב את הרשויות המקומיות, כך עידכן בוועדת הגנת הסביבה גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה.

לדבריו הסכום ישמש להקמת מנגנון ניטור ומערך תמיכה ברשויות מקומיות בפעולות לעידוד ניקיון ובתשתיות ליצירת מרחב ציבורי נקי.

עוד דיווח סמט כי נמצא שסיגריות וחפיסות סיגריות מהוות 38% מהרכב הפסולת במרחב הציבורי, פסולת נייר 18% ופסולת פלסטיק מהווה 12% מהפסולת. בתוך מבני ציבור, ובאזורי פנאי ונופש, פסולת הסיגריות מגיעה ל-60%.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ', אמרה כי "במשך חודשים הטבע שלנו נשם לרווחה, אנחנו היינו בסגר אבל הטבע חגג. וכשנגמר הסגר, כאילו לא למדנו כלום, כאילו לא למדנו להעריך את כל היופי הזה שסובב אותנו ולהתייחס אליו בכבוד. כבר שנים ארוכות מדברים על ניקיון ומנסים זה עדיין לא עובד. משהו כאן לא מצליח. אנחנו כאן כדי לנסות לפצח למה. מה נעשה, מה עזר, ומה לא".

ח"כ יוליה מלינובסקי הוסיפה, "התושבים משלמים ארנונה. לא צריך לתלות את פעילות הניקיון במשרד להגנת הסביבה. אם תתנהלו נכון, תציבו מספיק פחי אשפה, וגם תרוקנו אותם, יהיה פחות לכלוך מפוזר. יש קרטל של קבלני איסוף אשפה. להכניס קבלן חדש אי אפשר. אנחנו אומת סטארט אפ ניישן שמפנה אשפה כמו במאה ה-18".

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים דיווח לוועדה על יוזמה של מנכ"ל משרד החינוך בשיתוף עם רט"ג, שכל מוסד חינוכי יאמץ אזור או אתר סמוך, ויתחזק אותו באופן שוטף. כמו כן הציע גולדשטיין לוועדה להעסיק מובטלים להקמת מערך לשיפור פני הארץ. לייצר קבוצות של אנשים מיומנים, שיפעלו מתנדבים.

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי יחימוביץ' סיכמה את הדיון ואמרה כי "הוועדה קוראת להסיט חלק מהתקציב שהמשרד להגנת הסביבה מייעד ליום הניקיון לקמפיין שיווק אגרסיבי שיעלה את מודעות הציבור לניקיון המרחב הציבורי, שיימשך לאורך זמן. הוועדה דורשת מהשלטון המקומי נתונים על כמות הקנסות שניתנו לאכיפת שמירה על הניקיון. הוועדה דורשת ממשרד החינוך לדווח לה תוך חודש אם חודש המכרז להדרכה של המועצה לישראל יפה".