מהומות אחרי הרג העצור ג'ורג' פלויד
מהומות אחרי הרג העצור ג'ורג' פלוידצילום: רויטרס

בעוד הנשיא טראמפ מתמודד עם הפרות סדר המוניות ברחבי ארה"ב, מי שפנה באופן פומבי ודרש ממנו "לעצור את הפעולות הבלתי חוקיות נגד אזרחים" ואף קרא למוסדות בינלאומיים להתערב על מנת למנוע הפרת זכויות אדם, הוא לא אחר מאשר מנהיג צ'צ'ניה, רמזן קדירוב.

בפוסט שפירסם ברשתות החברתיות דחק קדירוב בטראמפ לעצור את המהומות בארה"ב תוך הקפדה על שמירת זכויות האדם.

"הרשויות האמריקאיות צריכות לשים קץ למהומה ולפעולות הבלתי חוקיות נגד אזרחים. המשטרה מבצעת לינץ' באנשים ברחובות ערים בארה"ב. הם חונקים אזרחים, מכים אותם, דורסים אותם במכוניות. על המוסדות הבינלאומיים להתערב על מנת להגן מפני הפרה של זכויות האדם והוצאה להורג ללא משפט", כתב קדירוב.

הפוסט של מנהיג צ'צ'ניה הפתיע רבים בעולם, מאחר וקדירוב התפרסם בזכות היד הנוקשה שהפעיל נגד מתנגדיו, נגד חברי קהילת הלהט"ב ולטענת רבים עקב הפרה בלתי נפסקת של זכויות אדם בצ'צ'ניה. המנהיג הצ'צ'ני גם הואשם בעבר על ידי מתנגדיו בחטיפות, עינויים ורציחתם של מתנגדיו ושל חברי קהילת הלהט"ב.

יקטרינה סוקיריאנסקיה, מנהלת המרכז לניתוח ומניעת סכסוכים שמתמחה בנושא צ'צ'ניה, אמרה כי "למרבה הצער, המצב במיניאפוליס הידרדר עד כדי כך שחלק מהדיקטטורים הקשים בעולם יכולים להשתמש בו באופן לגיטימי כדי לדרוש כבוד מהנשיא טראמפ".