יועז הנדל
יועז הנדל Photo by Flash90

שר התקשורת יועז הנדל הודיע כי יעצור את האפשרות להפיץ באופן מסחרי מסרונים אשר מתחזים לכאלו שנשלחו ממספר טלפון של אדם שאין לו קשר למסרון.

השר הנדל קיבל את ההחלטה לאחר שאמש התלוננה בפניו השרה מירי רגב על מסרונים מזויפים שנשלחו בשמה.

"תופעות דומות של זיוף מסרונים התגלו במערכות הבחירות האחרונות. החלטה זו תחסום את התופעה ומהווה בשורה חשובה למאבק בפייק ניוז וחיזוק הדמוקרטיה", אמר הנדל.

במשרד התקשורת ציינו כי בעקבות תלונות שהגיעו למשרד נחשפה תופעה של גורמים המנצלים את האפשרות להשתמש במספרי טלפון של מנויים אחרים להפצת מסרונים בשם המנויים, תוך התחזות להם והפצת מסרים מזויפים בשמם.

כיום קיימים אמצעים טכנולוגיים המאפשרים להגדיר בשדה השולח ("CLI") שם או מספר טלפון כלשהו. התכונה הזו נועדה בין היתר לאפשר ערוצי שיווק נוחים לבתי עסק עם מספר טלפון לחזרה. אולם, יש כאלו שניצלו לרעה תכונה זו והגדירו בשדה השולח מספר של מנוי אמיתי וכך זייפו הודעות שכביכול כתב אותו המנוי.

לאחר בדיקת הנושא פרסם המשרד שימוע לציבור לפני מספר חודשים בנוגע לאופן הטיפול במיגור התופעה.

בתום השימוע החליט המשרד על הפתרון ולפיו רק חברת תקשורת שקיבלה רישיון משר התקשורת תוכל לאפשר למנוייה להפיץ מסרונים באמצעות אתר האינטרנט של החברה או אפליקציה שלה, כשמספר המנוי מופיע בשדה השולח, וגם זאת רק לאחר ביצוע זיהוי אמין של המנוי.

מפיץ שאיננו בעל רישיון ממשרד התקשורת, לדוגמא מפיץ הודעות מסחרי, יוכל לאפשר שליחת מסרון שבו זהות השולח היא מספר רק לאחר ביצוע זיהוי אמין על פי הנחיית בעל הרישיון שבאמצעותו הוא מפיץ את ההודעה, במקרה כזה בעל הרישיון יהיה אחראי לכך שהמפיץ אכן ביצע זיהוי אמין.

במשרד מדגישים כי ההחלטה לא תשפיע על האופן שבו מנויים פרטיים שולחים מסרונים באמצעות מכשיר הסלולר שברשותם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו