פוטין מתכנן כהונה עד 2036?

השינוי שיאושר בעוד חודש, יעניק לו אפשרות לכהן בתפקיד הנשיא עד שנת 2036, ואם ירצה בכך יוכל כמובן לבצע המשך שינויים נוספים

מיכל לוי , י"א בסיון תש"פ

פוטין מתכנן כהונה עד 2036?-ערוץ 7
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע כי בעוד חודש בדיוק ייערך ברחבי ארצו משאל עם שבמסגרתו יחליטו האזרחים אם לאשר את השינויים המוצעים בחוקה.

השינוי המרכזי שצפוי להיות מאושר במשאל העם, הוא זה שקובע כי כהונת הנשיא תוגבל לארבע קדנציות בנות שש שנים כל אחת, במקום שתי קדנציות כיום.

זאת, לאחר שבשינוי קודם במשאל העם האריך פוטין את משך הקדנציה של הנשיא מארבע שנים לשש שנים.

מדובר בשינויים שעושה פוטין בחוקה, כדי לאפשר לעצמו שלטון ממושך יותר במדינה.

השינוי שיאושר בעוד חודש, יעניק לו אפשרות לכהן בתפקיד הנשיא עד שנת 2036, ואם ירצה בכך יוכל כמובן לבצע המשך שינויים נוספים כאוות נפשו. פוטין הוא כיום בן 67 , ואם יכהן בתפקיד עד 2036 הוא צפוי להיות אז בן 84.

הנשיא פוטין מכהן בתפקיד כבר 21 שנה, כשמתוכן לא כיהן כנשיא במשך ארבע שנים בשל מגבלה חוקתית. בתקופה זו שימש בתפקיד דמיטרי מדבדב שנתפס כעושה דברו של פוטין, ואילו פוטין כיהן אז כראש הממשלה. בהמשך שינה פוטין את החוקה כדי שיוכל לכהן זמן רב יותר ברציפות ולא יצטרך להחליף תפקידים עם ראש הממשלה שלו.

משאל העם שייערך בעוד חודש היה אמור להתקיים לפני שבועות אחדים, אך נדחה למועד לא ידוע בגלל משבר הקורונה.

ההכרזה של פוטין מלמדת גם על כך שהוא החליט להניח את המשבר מאחוריו, ולהחזיר את המדינה לשגרה מלאה, למרות שהתחלואה ברוסיה עדיין נמשכת בשיעור גבוה מאוד.