נתניהו וטראמפ
נתניהו וטראמפ צילום: קובי גדעון, לע"מ

בנאומו ב-24.6.2002 פרש הנשיא ג'ורג' בוש 'מפת דרכים' לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני . על פי החזון של הנשיא בוש הותווה תהליך הדרגתי לקראת הקמת מדינה פלסטינית בלבה של ארץ ישראל שתשתרע על הרוב המכריע של שטחי יו"ש.

הנשיא בוש נחשב כנשיא ידידותי לישראל, ולכן הופתענו מ'מפת הדרכים', ויותר מכך מאמירותיו של 'ידיד ההתיישבות' אריק שרון שהביע תמיכה בתכנית.

התחלנו אז, אנשי מועצת יש"ע, בהתרוצצות רבתי בין חברי הממשלה ושרי הליכוד במטרה להזהיר על התכנית והשלכותיה, קיימנו הפגנות והובלנו קמפיין, כל זאת בעיצומה של אינתיפאדת הדמים שהשתוללה באותה עת. לא הצלחנו למנוע את קבלת התכנית על ידי ממשלת ישראל, אבל בהחלטת הממשלה שקיבלה את התכנית ב 25.5.2003 הוצבו 14 הסתייגויות שבסופו של דבר גרמו לתוכנית להצטרף לפח האשפה של ההיסטוריה.

תוכנית המאה שפרצה לחיינו לפני הבחירות האחרונות, אמנם הופכת את המשוואה של כל התכניות הקודמות שהתבססו על הסכם אוסלו ומתווה קלינטון, אבל היא טומנת בחובה סכנות רבות, הראשונה שבהם היא שכקודמותיה גם מובילה להקמת מדינה פלסטינית, על אף שמדובר במדינה מוגבלת, המגבלות עלולות לא לעמוד במבחן המציאות.

המפה שצורפה לתכנית המאה כוללת ריבונות על כ 30% משטחי יו"ש. על פי המפה שבה 16 ישובים כלואים כמובלעות, אבל גם חלק גדול מהישובים שאינם כלואים בטבעות חנק, הוכנסו לשרוולים צרים שאינם מאפשרים חיים תקינים, מפת הריבונות גם ביישובי המובלעות וגם ביתר הישובים אינה מתחשבת בשטחי השיפוט של הישובים ובתכניות המתאר שחלקן כבר הוגש ללשכת התכנון במנהל האזרחי.

מלבד בקעת הירדן (ששטחה קטן בהרבה משטח המפה שביבי הציג לפני בחירות מועד ב') כוללת מפת הריבונות האמריקאית, את כל השטח מדרום לכביש 443 וממערב לכביש 446 (מודיעין עילית – בית אריה). החלת ריבונות על כל שטחם, משמעותה סיפוח של כפרים גדולים כמו בית ליקיה, בידו, רנטיס ובית ענאן, המצויים היום בשטחי ,B והמחיר הוא מתן אזרחות ישראלית וזכות בחירה לכנסת למאות אלפי ערבים.

אני קורא לשרים וחברי הכנסת של המחנה הלאומי להתנות את תמיכתם בתוכנית, תוך ביצוע שינויים של מפת הקונספט, וזאת מבלי להגדיל את 30% האחוזים שבהם תוחל ריבונות באופן מיידי, שלכך האמריקאים לא יסכימו.

אין צורך להחיל ריבונות ישראלית על כפרים כמו רנטיס ובידו, ולתת לתושביהם זכות הצבעה לכנסת, במקום זה חובה לכלול במפה את דרכי הגישה לכל הישובים, לבטל את תפיסת יישובי המובלעות, ולהרחיב את טבעות החנק מהישובים. תנאי הכרחי נוסף הוא לכלול במפת הריבונות את כל שטחי השיפוט (צווי אלוף) של הישובים והמועצות, ויתור על החלת הריבונות בשטחים האמורים, תאפשר את הגדלת השטח של הישובים ושחרור טבעות החנק.

התכנית כוללת גם הקפאת שטחי C שעליהם לא תוחל הריבונות למשך 4 שנים, אני דורש מחברי הכנסת של המחנה הלאומי לכלול בהסכמת ישראל את התנאים הבאים:

ההקפאה לא תכלול תשתיות כבישים, מים חשמל, ביוב ותקשורת

ההקפאה בשטחים שמחוץ למפת הריבונות, לא תחול על תכנון, וועדות התכנון יפעלו כרגיל.

עם סיום תקופת המבחן של 4 שנים, ככל שהפלסטינים לא יעמדו בדרישות מתווה טראמפ, ובהם, הכרה במדינת ישראל כמדינת העם היהודי, הפסקה מוחלטת של הטרור וההסתה, כולל ברצועת עזה, והפסקת מימון משפחות המחבלים, תחיל מדינת ישראל באופן אוטומטי את ריבונותה על כל שטחי C. החלת הריבונות על 30% הנוספים ללא החלטת ממשלה או כנסת נוספות, הריבונות תוחל אוטומטית וללא כל התחשבות בגורם כלשהוא בינלאומי או אמריקאי.

הרעיון המסדר חייב להיות לומר לתוכנית כן, אבל. אם נבחן את המציאות הפוליטית ברור שמדינת ישראל לא תאמר לא מוחלט לתכנית אחרי החגיגות בבית הלבן בכיכובו של נתניהו. אבל נאמני ארץ ישראל ורוב חברי גוש הימין בכנסת יכולים להציב תנאים כדוגמת התנאים לעיל.

14 ההסתייגויות מ'חזון בוש' גרמו לשבש את 'מפת הדרכים', גם התנאים שיוצבו על תכנית טראמפ יכולים להוביל בסופו של דבר לריבונות ישראלית ברוב שטחי יו"ש ולמניעת הקמתה של המדינה הפלסטינית.

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו