שר הטבעות
שר הטבעותצילום: © 2002 - New Line Productions, Inc

על ההר הסלעי עומדים פרודו בגינס וסאם ג'מגי, בקצה האופק ניתן לראות את עינו הזועמת של סאורון, ובתווך יש צבא שלם של אורקים.

אם מה שכתבתי עכשיו לא מצלצל לכם מוכר, אתם דחוף צריכים לשבת לבינג' נטפליקס של אחת הטרילוגיות הגדולות שנוצרו פה, ואני מדבר כמובן על שר הטבעות.

שר הטבעות, ספר הפולחן שכתב ג.ר.ר טולקין, עובד לסדרה של שלושה סרטים בידי פיטר ג'קסון, במאי ניו זילנדי שביים גם את 'קינג קונג' ואת טרילוגיית סרטי ה'הוביט', מעין פריקוול לשר הטבעות.

שלושת הסרטים המרכיבים את הטרילוגיה: אחוות הטבעת, שני הצריחים ושיבת המלך פורסמו בתחילת שנות האלפיים (2001, 2002 ו-2003 בהתאמה) והיו להצלחה קופתית אדירה כשגרפו ביחד 17 פרסי אוסקר וכמעט שלושה מיליארד דולר.

הנתונים האלו ממקמים את שר הטבעות במקום הרביעי ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים, הישג מרשים בהתחשב בעובדה שמדובר בסך הכל בטרילוגיה. לצורך השוואה, בשלושת המקומות הראשונים נמצאים הארי פוטר (8 סרטים), היקום הקולנועי של מארוול (23 סרטים ועדיין לא נגמר) וכמובן, ג'יימס בונד (25 סרטים ועדיין לא נגמר).

הספר, והסרט בעקבותיו, מתאר עולם דמיוני שהמציא טולקין, וליתר דיוק, מסע בתוך אותו עולם דמיוני. העלילה עצמה פשוטה, וניתן לתמצת אותה במילים "יש טבעת, פרודו צריך להשמיד אותה". באיזו טבעת מדובר? איך ניתן להשמיד אותה? את מי פרודו יפגוש בדרך? הו, פה כבר צריך שלושה סרטים של שלוש שעות כל אחד, אבל תאמינו לי, זה שווה את זה.

למרות השנים שחלפו והטכנולגיה המיושנת יחסית, סצינות הקרב עוצרות נשימה, הנופים של ניו זילנד (שם צולם הסרט) מרהיבים ביופיים והבימוי והמשחק מעולים. כל זה בלי להזכיר את הגאונות ואפיון הדמויות של טולקין קשישא, שממש לא צריך את ההמלצה שלי.

אז נכון, עשר שעות של צפייה זה לא בא ברגל, אבל איך אומר סאם גמג'י לפרודו? כן, שם על ההר עם כל האורקים מתחת. "בוא נתחיל מירידה במורד הגבעה". לפעמים צריך פשוט להתחיל.