סא״ל במיל׳ ירון בוסקילה
סא״ל במיל׳ ירון בוסקילה צילום: דובר צה״ל

לפני כשנתיים עת שרתתי בצה"ל, התבקשתי ללוות את קצין השריון האמריקאי הראשי של המרינס בעת ביקורו בארץ.

נפגשנו סמוך לשדרות ועלינו לתצפית על גבעה סמוכה הממוקמת בין חלקה הדרומי של שדרות לגבולה הצפוני של רצועת עזה המרוחקת קילומטר אחד מקו הבתים הראשון של העיר.

כאשר עמדנו על הגבעה הסברתי והראתי לגנרל הסקרן את המורכבות הביטחונית איתה מתמודד צה"ל בהגנה על העיר שדרות נוכח הקרבה לגבול הרצועה.

הלם ניכר על פניו ,הוא החזיק במפה אשר הביא איתו מבעוד מועד, הביט ובחן אותה תוך שהוא מסתכל לסרוגין בשטח הצר הפרוס מול עיניו. לאחר מספר דקות בהן הוא ניסה להתאים שוב ושוב את התמונה אשר נגלתה אל מול עיניו למפה שבידיו הוא פנה אלי ואמר: "הכנתי את עצמי זמן רב לביקור הזה וקראתי חומרים רבים, שמעתי גם סקירות שונות והסברים מלומדים אך עד שלא עמדתי על הגבעה הזאת לא הבנתי את המורכבות הבלתי אפשרית שנדרשת מצה"ל כדי להגן על העיר שדרות. זה פשוט בלתי אפשרי״.

נדמה כי תוכנית המאה של הנשיא דונלד טראמפ נכתבה מבלי לעמוד על הגבעה ומבלי להבין את השטח ואת המורכבות הבלתי אפשרית שתוטל על צה"ל בעתיד כאשר יידרש להגן על הישובים היהודים בשטחי יהודה ושומרון הנותרים, וכן על אלה הנמצאים בסמוך לגבול המתוכנן בשטחיה העתידיים של הרשות הפלסטינאית על פי מתווה התוכנית האמריקאית.

למעשה, ספק אם התוכנית נבחנה על ידי אנשי צבא מנוסים אשר הציגו בפני הנשיא ועוזריו את הכשלים הביטחוניים העצומים הטמונים בה.

אם הייתי יכול לתת כותרת באנגלית למאפיינים הביטחוניים של התוכנית הייתי מצטט שורה מהשיר המוכר killing me softly של Fugees, וזאת מכיוון שהתוכנית מתארת במילים פשוטות מצב של חנק מתמשך על עשרות ישובים יהודים העתידים להישאר במובלעות בעומק השטח הפלסטיני, העדר צירי גישה בשליטה ביטחונית מלאה של צה"ל ולמעשה אי יכולת אמיתית להגן עליהם בצורה אפקטיבית.

בסיס התוכנית מושתת על רעיון של יצירת רצף טריטוריאלי של שטח בגודל 70% משטחי יהודה ושומרון אשר יהיה כולו באחריות פלסטינית מוקף בגבולות מכל עבריו ובכלל זה העבר המזרחי הגובל עם בקעת הירדן ובתוכו עשרות ישובים ישראלים ללא רציפות גיאוגרפית, אליהם מובילים מסדרונות כניסה צרים שאותם יידרש צה"ל להגן ללא עומק וללא מרחבי תמרון ושטחים שולטים החיוניים כל כך בהגנה.

אם משהו בתיאור הנ"ל נשמע מוכר כנראה שלא בכדי, יש כאן דמיון לא מבוטל בין פריסת ההתיישבות בגוש קטיף ואתגרי ההגנה והתנועה על הצירים ברצועת עזה פוסט הסכם אוסלו וטרם תוכנית ההתנתקות, לבין המצב העתידי המתואר בתוכנית הנוכחית.

ההבדלים למעשה הינם טופוגרפיים בלבד. לא צריך להיות בעל זיכרון פנומנלי בשביל לזכור כי גם אז נמסרו שטחים לרשות הפלסטינאית במסגרת הסכם הנשען על אמון הדדי שהסתיים בהתפרצות האינתיפאדה השנייה, בו ברגע אחד היטו השוטרים הפלסטינאים את נשקם לעבר חיילי צה"ל והתושבים הישראליים והפכו את התנועה על הצירים לעבר ההתיישבות למלכודת אש.

אל לנו לחזור על טעויות העבר ולשים את בטחוננו בידי מי שכבר הפר הסכמים חתומים והוכיח את כוונותיו האמיתיות. מתן בטחון לעורף מדינת ישראל וההתיישבות מחייב יצירת רצף התיישבות ישראלי מדרום יהודה ושומרון ועד לצפון ושליטה מבצעית שמתבססת על יכולת תנועה של כוחות צה"ל בכל מרחב ההתיישבות ומתוך ולעבר הגבולות.

התוכנית חייבת להתבסס על עיקרון צבאי ברור בו לצהל קיים חופש פעולה מלא ולא במצב של כוננות ספיגה. חופש פעולה צה"לי מהווה תנאי להבטחת יכולתו של צה"ל במתן מענה בטחוני אמיתי אשר ישמור על יציבות ביטחונית שתשרת גם את הרשות הפלסטינאית ותמנע מציאות בה ישתלט החמאס במהרה על השלטון כפי שעשה בעבר, וייצור מדינת טרור נוספת לאורך גבולות הנפרסים על פני 800 ק"מ.

אנו נמצאים בפתחה של תקופה מורכבת ומאתגרת. ברגע שנשיא ארה"ב יסיים להתמודד עם אתגריה הפנימיים של ארצו הוא יפנה החוצה אלינו, יפתח שוב את מפותיו המאובקות וישאף לקדם את תוכניתו.

על מנהיגי המדינה בעת הנוכחית לעלות את טראמפ ועוזריו על הגבעה להרים את הראש מהמפה ולציידם במשקפת בעלת עדשות הצופות אל מאורעות העבר ואל סכנות העתיד בכדי להבטיח כי בטחון תושבי מדינת ישראל לא יהיה נתון בידי מי שמחפש הזדמנות להשמידנו אלא בידי צבא הגנה לישראל אשר יבטיח בטחון יציב ואיתן ללא פשרות.

סא״ל במיל׳ ירון בוסקילה הוא מזכיר תנועת הביטחוניסטים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו