פרויקט 'רבנן דאגדתא'
הרבנים קוראים: הצטרפו לחיזוק האמונה

גדולי הרבנים בציונות הדתית קראו להצטרף למיזם 'רבנן דאגדתא'.

בשיתוף 'רבנן דאגדתא' , י"א בסיון תש"פ

הרבנים קוראים: הצטרפו לחיזוק האמונה-ערוץ 7
הרב דרוקמן
צילום: ערוץ 7

רבנים מובילים בציונות הדתית קוראים לציבור לחזק את תחום האמונה ולהצטרף לפרויקט 'רבנן דאגדתא'.

בין הרבנים: הרב חיים דרוקמן, הרב מאיר מאזוז, הרב יעקב אריאל, הרב אביגדור נבנצאל, הרב שמואל אליהו, הרב יוסף צבי רימון, הרב אורי שרקי, הרב אליקים לבנון ועוד.

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון, ורבנים נוספים התייחסו לתחום האמונה, לבעיה הרווחת בו ולאפשרות הפתרון שמציע מיזם 'רבנן דאגדתא'.

בתחום האמונה, בניגוד להלכה, לגמרא ותחומים נוספים – אין בסיס שווה לכולם. בתי מדרשות שונים עוסקים בסוגיות האמונה מזוויות שונות, ומסתמכים על מקורות שונים. הדבר גורם לבלבול, לחוסר יכולת לדון עם בעלי השקפות אחרות, ולפרצה קשה המביאה 'רוחות זרות' לתחום האמונה החשוב.

במכתב ששלח הרב דרוקמן לרב טל חיימוביץ ממיזם 'רבנן דאגדתא', הוא תיאר: "נפעמתי מהמפעל הגדול של 'רבנן דאגדתא' בענייני אמונה. מפעל זה עוסק באופן מסודר בכל הסוגיות האמוניות, והכל מבורר באופן יסודי ממקורות קודש".

עוד הוסיף הרב דרוקמן: "עם ישראל זקוק לכך ביותר. האמונה היא לאמיתו של דבר נשמת אפו. חיוני ממש לרענן אותה ממקורותיה האמיתיים, ולהחזירה בשלמותה ובתמימותה לעם ישראל. ועל כך תבורכו מאוד 'רבנן דאגדתא".

בנוסף המליץ "על התכנית החשובה והייחודית באמונה של 'רבנן דגאדתא'. אני קורא לציבור לתרום לעניין הזה בעין טובה וביד נדיבה. מדובר בדבר חשוב ביותר".

גם הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כסא רחמים התייחס לבעיה הנפוצה בתחום האמונה ולמיזם 'רבנן דאגדתא'. "היום לדאבוננו הרבה דברים פרוצים בשטח הזה, כל אחד ואחד כותב מה שהוא חושב, מה שהוא חולם. הרב המחבר כתב דברים שיסודם מדברי רבותינו, מן הראשונים ועד האחרונים, מן המקובלים ועד הפילוסופים, מהרמב"ם 'מורה נבוכים' ו'חובת הלבבות' וכדומה.

לכן אני מניח שכל ספריו שעומד להוסיף כולם באותו כיוון ואותה דרך. מצווה לעזור לו ולהפיץ ספריו בעולם. מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך", כך הרב מאזוז.

הצטרפו גם אתם והיו חלק מהמסע להפיכת האמונה למציאות >>> לחצו כאן

הרב יעקב אריאל תומך גם הוא במיזם: "יישר כוחכם גדול לעבודה הרצינית והמעמיקה ביסודות האמונה, הן על התוכן והן על צורה. תבורכו ויפוצו מעיינותיכם חוצה להרבות אמונה בישראל, ומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים".

גם הרב אביגדור נבנצאל ברך על 'רבנן דאגדתא': "רבים שואלים מה למד יעקב אבינו אצל עבר יד' שנה? אולם לימוד האמונה עמוק הוא ומצריך שנים רבות. בסיעתא דשמיא קם בדורנו אחד מחכמי ישראל הגאון הרב טל חיימוביץ שליט"א, ועסק רבות בנושא זה, וסידר ספרים בעניין לזכות הרבים, וערך משנה סדורה, והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע. יישר כוחו ויזכה להמשיך ולהפיץ דברי יסודי התורה אלה, עד מלאה הארץ דעה את ה'".

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית הסביר את חשיבות התורה הפנימית, הלא היא לימוד האמונה. הרב אליהו הזכיר את פרויקט 'רבנן דאגדתא' "שעוסקים בתורה ולומדים את התורה המופלאה הזו, שבזכותה עם ישראל יוצא מגלות לרחמים, ממש ברחמים".

הוא ציין, "אלה שהובילו את העלייה לארץ ישראל – האור החיים הקדוש, הבעל שם טוב, הגאון מוילנא ובדורות האחרונים הבן איש חי והרב יעקב אבוחצירא, למדו את התורה הפנימית והבינו את הערך המיוחד שלה".

עוד הוסיף הרב אליהו: "בזכותם עם ישראל מתעורר להבין את החשיבות הגדולה של ישוב הארץ, של העצמאות, שזה קידוש ה' – להקים שכינתא מעפרא". בסוף דבריו ברך הרב את מפעילי 'רבנן דאגדתא' "יהי רצון שבביתכם תשרה אך ורק ברכה. 'אך טוב וחסד ירדפוני כל ימי חיי, ושבתי בבית ה' לאורך ימים'. חיזקו ואמצו".

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה במרכז האקדמי לב ורב אלון שבות דרום, הסביר את המציאות הרווחת כיום בתחום האמונה "יש הרבה אנשים שמתעסקים בענייני אמונה, יש כאלה שכותבים כך, כותבים אחרת. יש מעט מאוד אנשים שכל עולמם ענייני אמונה. שמשקיעים, מעמיקים וצוללים.. זכה 'רבנן דאגדתא' לחקור ולהגיע לעומק של ממש בדברים רציניים שלא התלבנו בצורה כזו קודם".

הרב שלמה אבינר כינה את מיזם 'רבנן דאגדתא' "אויר לנשימה". לדבריו, "יישר כוחו של הרב טל חיימוביץ על תוכנית הלימוד 'רבנן דאגדתא' של לימוד אמונה מתוך דברי מרן הרב קוק. הכל מוסבר דבר דבור על אופניו באופן עמוק וברור גם יחד, מה שנצרך לדורנו כאויר לנשימה, נשימת נשמת חיים של דבקות בה'. ובוודאי שזה יביא ברכה לאומה. כל מי שיוכל לסייע יבוא על הברכה".

רב נוסף שהתייחס לתחום האמונה ולימודו הוא הרב אורי שרקי, רב קהילת בית יהודה ויו"ר ברית עולם. "תכלית התורה היא לדעת את ה'. די לדעת את ה' צריך ללמוד אגדה, שמתוך כך אתה יודע את מי שאמר והיה העולם".

לדבריו, "ספר הזוהר מסביר שיש שני רבדים בלימוד תורה – הגלוי והנסתר. נשמתה דאורייתא. יש לברך על היוזמה הנפלאה על הפצת מקצוע האגדה של היהדות על ידי 'רבנן דאגדתא'".

גם הרב אליקים לבנון, רב השומרון וראש ישיבת אלון מורה, התייחס למיזם 'רבנן דאגדתא'. "לקט נבחר של נושאים מעמיקים מאוד באמונה, יש מה ללמוד ולקבל יסודות מהספר הזה. יש מקום ללמוד ולשאוב מהספר הזה".

בין הרבנים הנוספים התומכים במיזם: הרב יוחנן פריד, הרב מנחם מקובר, המקובלים הרב ישראל אביחי, הרב תדהר אלון אזולאי ועוד.

מיזם 'רבנן דאגדתא – אמונה. הלכה למעשה' שם לו למטרה לפתח בסיס יציב וברור בתחום האמונה. המיזם כולל תכנית לימוד סדורה ושיטתית, חוברות לימוד, מערכי שיעורים, סרטונים ועוד. כיום לומדים את המיזם עשרות לומדים ברחבי הארץ בשיעורים קבועים, ועוד רבים נחשפו לחוברות ולשיעורים.

תכנית הלימוד מתמקדת בסוגיות ליבה אמוניות, מנתחת אותן אחת אחת לפי מקורות חז"ל באופן הדומה ללימודי הגמרא וההלכה, דרך מפרשי כל הזמנים ועד לימינו אנו. התכנית פורשת את הסוגיות בצורה בהירה עד לכיוון מדויק בדרך להכרעה – כיצד לפעול הלכה למעשה.

כעת יוצא המיזם בפרויקט גיוס המונים 'הופכים את האמונה למציאות', במטרה לחשוף את המיזם לציבור הרחב. בין התכניות העתידיות במיזם: הדפסת ספרים נוספים, ניהול אתר אינטרנט ייעודי, 'רבנן דאגדתא' לילדים ונוער, קבוצות לימוד נוספות ועוד.

הצטרפו גם אתם והיו חלק מהמסע להפיכת האמונה למציאות >>> לחצו כאן