ההמצאה שתרפא עיוורים?

עין ביונית חדשה תוכל להחזיר את הראייה לעיוורים כבר בשנים הקרובות

מתנאל ראט , י"א בסיון תש"פ

הסוף לכלבי הנחייה?
הסוף לכלבי הנחייה?
צילום: iStock

האם בעתיד יהיו עזרי ראייה לעיוורים בדומה לעזרי שמיעה לחירשים? מאמר פורץ דרך שפורסם בכתב המדעי Nature מציג עין ביונית חדשנית שעשויה לעזור למיליוני עיוורים ברחבי העולם.

ההתקדמות הטכנולוגית של השנים האחרונות פיתחה מכשירי עזר רבים לחירשים ולקויי שמיעה, אבל עדיין ישנם קשיים רבים לפיתוח מכשיר דומה לעיוורים וליקויי ראייה. לפי המאמר שהתפרסם בימים האחרונים, ייתכן שכבר בשנים הקרובות תיוצר עין ביונית ייחודית שתצליח לסייע למי שאיבדו את הראייה.

הקושי העיקרי ביצירת העין הביונית היה בתכנון עין כדורית שתתאים לעין הטבעית. לפי המאמר, העין הביונית מתוכננת להיות בצורת חצי כדור ומלאה במיליוני קולטני אור שינסו לדמות את העין האמיתית. האורות והצורות שייקלטו בעזרת העין יועברו לתא עצב מלאכותי ייחודי שיעביר את המידע הלאה אל המוח עצמו. בדומה לעין האנושית, המדענים הכניסו ג'ל בין הרשתית והעדשה המלאכותיות שיוכל לשמור עליהם במרחק שווה.

לפי התכנון, העין הביונית עשויה להיות מוכנה בעוד כ5 שנים ותוכל לסייע למיליוני עיוורים ברחבי העולם. הפיתוח החדש אמנם לא יוכל לסייע לעיוורים מלידה, אבל יאפשר להחזיר את הראייה למי שאיבד את הראייה כתוצאה מפגיעה חיצונית או מזקנה.

העין הביונית היא רק קצה הפיתוח של מגוון פיתוחים טכנולוגיים מהשנים האחרונות שמסייעים לעיוורים לראות. חברת Second Sight לדוגמא מציעה כבר כיום משקפיים ייחודיים שמצלמים את הסביבה ומעבירים את המידע ישירות למוח, בדומה לאופן הפעולה של העין האנושית.

בניגוד לעין הביונית, הראייה המתאפשרת בעזרת המשקפיים מוגבלת למדי אבל ההצלחה שלהם נותנת תקווה שבעתיד גם העין הביונית תהפוך מחלום למציאות.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!