"מודעות של רבנים תגרום למוגנות בקהילה"

ארגון רבני ברקאי ערך יום עיון מיוחד שעסק בסיטואציות המורכבות עמן מתמודד רב קהילה במקרה של ניצול ופגיעה.

ערוץ 7 , י"א בסיון תש"פ

"מודעות של רבנים תגרום למוגנות בקהילה"-ערוץ 7
יום העיון של רבני ברקאי
צילום: דוברות

לא מעט קהילות דתיות נתקלות בשנים האחרונות באירועים קשים של ניצול ופגיעה מינית בתוך הקהילה ובהתמודדות שבאה בעקבותיה.

היום (רביעי) ערך ארגון רבני ברקאי יום עיון מיוחד בנושא כחלק מההכשרה שמעניק הארגון לאורך השנה לרבנים החברים בו. ביום נטלו חלק: המדריך למוגנות מוטי זולבר, מנכ"ל המרכז הישראלי למוגנות הרב אשר מלמד, וכן ראשי ארגון ברקאי הרב שלמה סובול והרב דוד פיין.

במהלך היום למדו הרבנים על היקף התופעה הקשה, על דרכים שונות להתמודדות, וכן על תפקידו של רב הקהילה בנושא.

כחלק מההדרכה למדו הרבנים כיצד עליהם לפעול בכל הנוגע לחובת דיווח על מקרה של פגיעה בתוך הקהילה ועם אלו גורמים מקצועיים מוסמכים עליו ליצור קשר. כמו כן, הודגש להם שבמקרים מסוג זה אין דיני לשון הרע או 'דין מוסר' אלא ישנה מחויבות הלכתית לדווח לרשויות על מנת שיבדקו את הנושא ויטפלו בו במידת הצורך.

נושא נוסף שעלה הוא התמודדות של הקהילה עצמה. בדרך כלל במקרים של פגיעה הקהילה נחצית לשניים: יש את התומכים שמאמינים ואת המתנגדים שמתכחשים או לא מאמינים לפרטי המקרה.

לפיכך, במהלך היום למדו הרבנים כיצד לשמור על הקהילה מאוחדת ולאחות את הקרעים במקרים בהם הדינמיקה החברתית הולכת ונסדקת, לעיתים עד מצב של התפוררות מוחלטת.

בנוסף, יום העיון עסק גם במעטפת שצריך להעניק לא רק לנפגע עצמו אלא גם למשפחתו וסביבתו הקרובה שלעיתים נכנסת אף היא לסיטואציה בלתי אפשרית שלא על דעתה, וכן לקהילה כולה שמזדעזעת מהמקרה.

כמו כן, למדו הרבנים כיצד עליהם להדריך ברגישות את ילדי הקהילה כיצד להישמר מאנשים שעלולים לפגוע בהם או איך לספר להורים אם חלילה הם נתקלו בפגיעה.

מוטי זולברג ציין במהלך יום העיון כי "מודעות מונעת פגיעה. ברגע שיש לנו את הכלים לטפל במקרה, אנחנו גם יכולים למנוע אותו מלכתחילה".

הרצאה נוספת הועברה על ידי הרב אשר מלמד, רב לשעבר במחוז מרכז של המשטרה אשר עסק בנושאים אלו מתוקף תפקידו, ומשפרש מהמשטרה הקים את המרכז הישראלי למוגנות. בהרצאתו אמר הרב מלמד כי "אחד מכל חמישה ילדים חווה התעללות, ובעזרת תשומת לב ומודעות ניתן להציל את הילד הבא".

ראש ארגון רבני ברקאי הרב שלמה סובול מציין כי "לצערנו רבני קהילות רבים נתקלים בנושא של פגיעות בילדים, בתוך המשפחה ומחוצה לה ולא תמיד יש להם את הכלים המתאימים על מנת לגשת לטיפול בתופעה ברגשיות המתבקשת. לכן, למרות הנושא המאתגר, הרבנים הגיעו להירתם למשימה מתוך אחריות לקהילה ולמדו על ממדי התופעה, דרכי מניעה וכן גורמים מקצועיים שבהם הם יכולים להיעזר".