לחתור לריבונות - אך תוך שמירה על שיקול דעת ואחריות

הסכנה הגדולה ביותר לקיום היהודי היא התעלמות מקריאת המציאות. מי שמנסה להאיץ את מהלכי ההיסטוריה, יגלה שההיסטוריה נחושה להפליא

ד"ר חיים שיין , י"ב בסיון תש"פ

ד"ר חיים שיין
ד"ר חיים שיין
צילום: באדיבות המצולם

תנועות משיחיות טעונות ומסוכנות מלוות את ההיסטוריה היהודית לאורך הדורות. הלפני אחרונה שבהן נולדה לאחר מלחמת ששת הימים ביוזמת פוליטיקאים, סופרים ומשוררים, ממשיכי קבוצת "ברית שלום" מימי המנדט.

הוזים וחולמים, שניסו לשכנע את הציבור שרק אם נחזור לגבולות 67' ייכון שלום בינינו לבין המכונים פלשתינים. בחזונם הם ראו זאבים וכבשים דרים יחדיו, וילדים משחקים עם פתנים סביב מאורת צפעונים. בכירים במערכת הביטחון, חתרנים בלתי נלאים ויראי שמיים תמימים, חברו לרב־מרצחים צמא דם בהסכמים הזויים. חיבור שנולד מתוך שיכרון חושים וחוסר הבנה בסיסי בחוקי המדבר המזרח־תיכוני. 

כמו בעבר, גם משיחיות השקר של השמאל עלתה השמימה בדם, אש, ותמרות עשן. שותפיהם הפלשתינים עימתו את ישראל עם מדינות ערב, וגררו את ערביי ישראל לתהליך מסוכן ומדאיג של פלשתיניזציה. מיעוט ישראלי קטן וזניח עדיין אוטם אוזניו משמוע את צופרי האזהרה. תוגת השמאל קשה למשיחי השלום השקרי, ולאחרונה הם מנסים להנחיל את בשורת מדינת כל לאומיה. רוב עצום בציבור הישראלי כבר התפכח מהרעיון המשיחי הכוזב.

מתברר שלשמאל אין מונופול על משיחיות הזויה. מאז תחילת שנות ה־90 במאה שעברה, התעצבה משיחיות שקר בחוגי הימין. אנשים טובים, מסורים ואידיאליסטים, משוכנעים מעל לכל ספק שהם יודעים את התוכנית האלוקית לפרטיה, והחלו מדברים ופועלים בשמו. אליהם הצטרפה קבוצה קטנה אך רעשנית, שבעבר הפילה את שלטון הימין. קבוצה שמשוכנעת שישראל יכולה לעשות את כל מה שברצונה מבלי צורך להתחשב באומות העולם. אומות שרק מפריעות ביישום החזון שלהם. הסכנה הגדולה ביותר לקיום היהודי היא התעלמות מקריאת המציאות. במאה שעברה עמנו שילם מחיר נורא על התעלמות מהמציאות.

הימין מאמין באמונה שלמה שרק ליהודים יש זכויות מלאות במולדת ההיסטורית, שעליה הילכו אבותינו אלפי שנים לפני המצאת אומה פלשתינית. אך בה בעת, רוב הציבור הימני משוכנע שגאולת ישראל היא כשחר העולה קמעה קמעה. מי שמנסה להאיץ את מהלכי ההיסטוריה, יגלה שההיסטוריה נחושה להפליא. מדינאות היא היכולת לפעול בגבולות האפשרי, לנצל הזדמנויות ותמיד להביט נכוחה אל מול המציאות. ישראל אינה שולטת בעולם, אי אפשר להתעלם מכוחות משמעותיים שצריך להתמודד איתם ומולם. מדינאות היא משחק שחמט שבו צריך לצפות מהלכים קדימה, ולא משחק שש בש. אלוקים לא משחק בקוביות, והוא לימד אותנו שליהודים אין מקצה שיפורים בהיסטוריה. עלינו להיות חכמים ומחושבים.

תוכנית טראמפ פותחת פתח להחלת החוק הישראלי על שטחים ביהודה ושומרון. התוכנית אינה מושלמת. ארה"ב, הידידה הגדולה שלנו בהנהגת טראמפ, נאלצת להתחשב במגוון שיקולים רחב. גם היא אינה לבד בעולם. אין לי ספק שנציגי הימין בממשלה יודעים לזהות בתוכנית את נקודות האור, כמו את האתגרים המורכבים שהיא מציבה. יהודה ושומרון אינם רמת הגולן וגם לא מזרח ירושלים, שסופחו בזמנו חד־צדדית. 

חובה לקדם את התוכנית, להתחיל את המהלך ובבוא העת להתמודד עם מכשול המדינה הפלשתינית. מנהיגי הימין תקפו את בן־גוריון כשקיבל את תוכנית החלוקה - וטעו.

לטובת חזון ארץ ישראל השלמה, כדאי שגם הימין המשיחי יתפכח מאשליות ודמיונות שווא ולא ידחק את הקץ, מדובר בהזדמנות חד־פעמית שאולי לא תחזור. יש רגעים בחיי אומה שאסור להחמיץ בגלל חמיצות מיותרת.

באדיבות ישראל היום