הכיתות עדיין ריקות
הכיתות עדיין ריקותצילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרופ' גבי ברבש, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל איכילוב, הגיב היום (חמישי) בשיחה עם גיא פלג וניסים משעל לטענתו של חיים רמון כי ילדים אינם בסכנה מנגיף הקורונה וכי משרד הבריאות נוהג בהיסטריה.

"אני לא מבין מה גורם לו להיכנס לתחום שהוא לא שולט בו. ילדים נדבקים ומדביקים השאלה היא באיזה קצב, האם זה באותו היקף כמו מבוגרים או לא", אמר פרופ' ברבש.

עם זאת ציין ברבש, "הסיבה לסגירת בתי הספר היא לא רק הדאגה לילדים, ילדים יכולים להיפגע גם מקורונה, זו לא שאלה. הסגירה היא בגלל שמפחדים מהדבקה דרך בתי הספר לקהילה".

פרופ' ברבש הזכיר את תסמונת קוואסקי שהתגלתה בארה"ב אצל ילדים רבים שנדבקו בקורונה וקבע: "ילדים יכולים להפגע מהקורונה. זו לא שאלה".

לדבריו יש כרגע בישראל שתי תופעות - הדבקות בבתי ספר והתפרצויות במספרים קטנים ביישובים שעד היום לא היו בהם חולים, "אנחנו לא לגמרי מבינים את הקשר ביניהם, אבל בטוח יש קשר. קורים שני תהליכים במקביל שלא ברור מה מזין את מה, האם הקהילה את מערכת החינוך או מערכת החינוך את הקהילה".

"מלכתחילה לא היה צריך להפעיל את מערכת החינוך מעבר לקפסולות, חצי מערכת חינוך, להכניס 30-40 ילדים לכיתה ולצפות מהוירוס הזה, שנמצא פה, לא להתפשט זו טעות. עכשיו צריך לתקן את הטעות הזו והתיקון יכול להיות סגירת בתי ספר שיש בהם נדבק אחד, אבל לדעתי היה צריך לקחת צעד אחד יותר רחוק ולהחזיר את הקפסולות".