אנדרדוס
אנדרדוסצילום מתוך יוטיוב

מאז פרסמה חבורת "אנדרדוס" את הסרטון האחרון שלה - "קניבליים דתיים", התעוררה סערה מגזרית ברשתות החברתיות.

היו שראו במערכון המדובר אמירה נגד קהילת הלהט"בים הדתיים, חלקם עודדו אמירה זו וחלקם מחו כנגדה ואמרו שהיא פוגענית.

כך למשל התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית, שהגיבה: "זה לא משנה אם תקראו לעצמכם קהילת הקניבלים הדתיים, מה לעשות שקניבליות ויהדות זה כמו שמן ומים, ומה שאסרה תורה לא יוכשר בשום צידוק של מוסר מערבי".

לעומת זאת, אחד הגולשים כתב, "ממש אבל ממש לא. הומופוביה במסווה סאטירי זה לא מצחיק ולא לעניין".

הראל לב, הומו מבית דתי, כתב: "אין מספיק מילים כדי לתאר כמה כואבים ועצומים רפיון הידיים והסטירה הצורבת שלהט"ב דתי יחווה מהסרטון הזה, שנוצר דווקא בידי כוכבי המגזר שאמור היה לבוא לעזרו. מכה כואבת בבטן הכי רכה של להט"ב דתי באשר הוא".

הוא הוסיף, "החיים של אדם דתי, ברגע שהוא מבין שנכפה עליו להמשך לבני מינו, בכל מקרה מסמנים לו בכל דרך וצורה אפשרית שעליו לעזוב את הדת. אין דבר קל יותר ללהט"ב כזה מלהרים ידיים ולוותר כליל על זהותו הדתית, מנסיון".

לדבריו, "בקהילה הגאה הכללית-חילונית יש יותר מדי קולות, ובפרט קולות ששייכות לאנשים הכי מקושרים ומוערכים 'בקהילה' שפשוט עושים את המוות ללהט"בים שמתעקשים להישאר דתיים. הם יזלזלו, יקניטו, יזכירו שוב ושוב שכל הבעיה במדינה הזאת היא בגלל הדתיים האלה, ואיך אתם בכלל מסוגלים להמשיך לתמוך בחברים ובסביבה הדתית שלך ולא להתנכר אליהם ולהבין שהם הם השטן. ובכלל, על מי אתם עובדים עם הזהות הדתית הזאת?

''החברים הדתיים שלכם לא באמת אוהבים אתכם. הם כולם כולם כולם הומופובים ללא יוצא מן הכלל, ואתם חייבים להבין זאת, לוותר על הזהות הדתית, ולהיות שלמים לחלוטין עם הזהות הלהט"בית שלכם, זהות שבהגדרה שוללת קשר לדת. ולהט"בים דתיים שבוחרים להישאר באורח חיים דתי חווים את המאבק הזה, ואת הנסיון הקשה להתמיד באמונתם על אף כל הקולות החיצוניים האלה. וזה עוד לפני שדיברנו על הקשיים והקולות הפנימיים שמבקשים להרפות את ידיהם מהאמונה".

"ואז באים הכוכבים הקומיים הבערך הכי גדולים במגזר, אלה שנמצאים בקונצנזוס הכי רחב במגזר, מלייטים ועד חרד"לים", אמר לב. "והם אמנם לא התכוונו לכך, אבל זה המסר אותו השמיעו כלפי הלהט"בים הדתיים: שומעים? נכון הלהט"בים החילונים כל הזמן אומרים לכם לוותר על האמונה שלכם רק בגלל שאתם נמשכים לבני מינכם? נכון כל חייכם עוברים במאבק ארוך להישאר דתיים למרות הכל? אז שמעו משהו, גם מבחינתנו הדתיים הם צודקים לגמרי. אתם לא באמת דתיים. בואו, אתם לא יותר מפארודיה על עלאק דתיים. אנשים שמוגדרים בידי איסור חמור וסותר לדת כמו קניבליזם, ובכל זאת מנסים להציג עצמם כדתיים. כדתיים כמונו. אתם אולי יכולים להמשיך להתחפש לדתיים כמה שתרצו, אבל חשפנו כאן את המסכה שלכם. השקר הזה של קניבלים דתיים לא באמת עובד עלינו. חלאס, תורידו לגמרי את הכיפה ולכו תהיו קניבלים חילונים על מלא, בלי ההתיימרות הדתית".

הגולש אוריאל אופיר כלל לא ראה בסרטון אמירה המכוונת דווקא נגד קהילת הלהט"ב. "טרם דובר פה על הסרטון המעולה של אנדרדוס על קניבלים דתיים", כתב.

"להט"בים לקחו אותו באופן אישי כי הוא בהחלט מתכוון עם הדיון בעניין יהדות ולהט"ביות. אבל בעיקרון מדובר בהקצנה של מאפיין ברור בכל חייו של יהודי. יש עבירות שברור שלא עושים, ויש עבירות שעושים למרות שהן עבירות ואסור. אבל חיים עם זה (חטאת נעורים לדוגמא, ועוד רבות הדוגמאות ואחריתן מי ישורנה)", הוסיף.

לדבריו, "הוויכוח החברתי הוא איזה עבירות נמצאות באיזה צד. חבל לי על מי שבוחר לקחת את הסרטון הנחמד הזה, לתת לו הקשר מסויים ולהרוס את כל הכיף. דווקא עשו עבודה טובה".

בן ציון מאיר ליוש קרא לציבור להפסיק "להיעלב מכל שטות", כלשונו. "נמנעתי עד כה לכתוב על זה אבל אני מרגיש צורך דווקא בגלל שאנדרדוס הם אנשים שאני רואה כשאני שולח את הילדים לבית הספר, מוריד את הזבל והולך לגן השעשועים: איבדתם את זה. אני לא מדבר על אנדרדוס אלא על אותו ציבור קטן שהחליט שהוא זיהה העלבות כלפיו בסרטון שהם הוציאו על קניבלים דתיים. אין ולא הייתה שום כוונה להשוות או להציג את המערכון על להט"בים דתיים", כתב.

הוא הוסיף, "הכניסה הזו לפינות בכל פעם מחדש, לתקוע את החץ במטרה שבשמה אנחנו נעלבים ולסמן עיגולים סביבה בכדי לגרום לכולם להתנצל על דבר שאפילו לא קרה או אף אחד לא התכוון אליו זה טרלול שלא ראיתי הרבה זמן".

"חלאס כבר, תתבגרו, תפסיקו להיעלב מכל שטות", כתב. "אם יש לכם אמונה בדרך החיים שלכם, אם החלטתם לחיות בדרך מסויימת, תפסיקו לזהות "צל הרים - כהרים" ותחיו כפי שאתם רוצים. אף אחד לא מונע את זה מכם. לחפש כל פעם ממה להיעלב זה פשוט מטופש ולא תורם לכלום. בטח שלא כשזה מגיע מחבורה שבאמת לא התכוונה לזה והבהירה את זה הלוך וחזור. קחו רגיעון, בחייאת".

"הפוסט מכוון לכל המגזרים כאחד, גם למגזר הדתי שנעלב כל פעם מארץ נהדרת", כך ליוש.