"יהודי ארה"ב מצפים מאיתנו שנהיה איתם"

הרב שלמה סובול, ראש קהילה של עולים מארה"ב, מסביר את הציפייה לסולידריות מצד הקהילות היהודיות בארה"ב שחוות מתקפות בימים האחרונים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בסיון תש"פ

"יהודי ארה"ב מצפים מאיתנו שנהיה איתם"-ערוץ 7
רכב משטרתי בוער אחרי שהוצת על ידי מפגינים
Reuters

אירועי האלימות הקשים בארה"ב נמשכים כבר כמעט שבוע ופוגעים לא מעט בקהילות היהודיות.

הרב שלמה סובול, ראש רבני ברקאי, העומד בראש קהילת עולים חדשים דוברי אנגלית במודיעין אומר לערוץ 7 כי צריכה להיות סולידריות ישראלית עם יהודי ארה"ב בתקופה כזו.

"ארץ ישראל ומדינת ישראל הן המרכז והם מרגישים תמיד שהם צריכים לבוא לבקר, לתרום למדינה. זה נכון שכאן זה המרכז והעתיד, אבל יחד עם זה, דווקא בגלל שהם כל כך אוהבים את המדינה ותומכים בה בזמנים קשים הם מצפים לסולידריות הפוכה. שנהיה איתם כשקשה להם ועכשיו זה קורה", מסביר הרב סובול.

לדבריו, "המושג להיות איתם מאוד גדול. כמדינה כמובן אפשר לעזור אבל גם ברמת הפרט. אם הם עומדים ותומכים בנו כשיש משהו אצלנו, אנחנו יכולים להוסיף פרק תהילים לשלומם, לייצר קשר בין קהילה בארץ לקהילה בחו"ל שיהיו 'קהילות תאומות' כמו ערים תאומות ויש שיתוף ולפעמים גם פועלים ביחד. השיתוף שלנו מכאן מאוד חשוב להם".

לדבריו, גם הרצון והשיח על הצורך בעלייה של יהודים שסובלים מהתנכלויות בארה"ב, אינו סובב סביב הנושא הנכון. "אנחנו כמובן חושבים שהמטרה שכל יהודי צריך להציב לעצמו היא לעלות לארץ ישראל ואנחנו מחכים לכל יהודי – אבל יחד עם זאת – זה לא מאוד קל. יהודי ארה"ב כדוגמה, כשהם באים למדינת ישראל, הם כמובן זוכים כמו כל עולה חדש לסל קליטה ואולפן אבל הם מתמודדים עם דברים לא פשוטים. זו תרבות חדשה לגמרי. בתי הספר בארה"ב מנוהלים בצורה שונה לגמרי ממה שהתרגלו וזה רק הבדל תרבותי אחד מתוך רבים".

"תאר לך מצב בו עולה חדש מגיע ויכול להיות שהוא פרופ' למתמטיקה, אבל הילד שלו מקבל תרגיל בחשבון ש'משה נתן לשושנה שמונה בלונים' והוא לא מצליח להבין מה שכתוב שם ולא יכול לעזור לילד שלו בכיתה ב'. זה יוצר תסכול מאוד גדול. לכל זה מצטרף הניתוק מהמשפחה שבדרך כלל נשארת בחו"ל".

לדעת הרב סובול צריך לחשוב יותר על קליטת יהודים מארה"ב כאן בישראל, במקום לעסוק אך ורק בקריאות לעלייה.

"אף אחד לא עוסק בסוגיה המורכבת יותר והיא ההיערכות והנכונות לקליטת העולים חלקם. לא כל עולה מארצות הברית הוא עשיר ולא כל אחד מצליח להיקלט בהצלחה בקהילה או במקום עבודה. עולים אנגלוסכסים נתקלים בקשיים רבים החל מההיבטים הביורוקרטיים, בהבנת התרבות והמנטליות הישראלית וכדי שרבים מהם לא יחזרו לארצות הברית כפי שקורה בפועל חייבים ליצור את התנאים הנכונים שיקלטו את אותן הקהילות היהודיות בדרך ראויה".

"הקהילתיות בחוץ לארץ היא הבסיס וזה המקום הכי חשוב לאדם. כאן אצלנו במודיעין אני רואה שהקהילה מלאה בועדות חסד, תרבות, נוער. כולם עוזרים וכולם כמו משפחה גדולה. אם היינו יודעים להרבות את הקהילתיות בארץ זה היה יכול לסייע בקליטה", מסכם הרב סובול.