מדוע אנחנו צריכים דיינים סרוגים

העברת הוועדה למינוי דיינים לאחריות ש"ס עוררה סערה. הרב אברהם סתיו הסביר מדוע חשוב שיהיו בבתי הדין דיינים מהציונות הדתית.

הרב אברהם סתיו , י"ג בסיון תש"פ

הרב אברהם סתיו
הרב אברהם סתיו
צילום: מרים צחי

אז מה זה משנה בכלל מה צבע הכיפה של הדיינים?

זה לא משנה. כך חזרו וכתבו כמה וכמה כותבים חשובים בימים האחרונים, כמו הרב חיים נבון בראשית השבוע וידידיה מאיר היום בבוקר. העיקר הוא שהדיין יהיה רגיש וקשוב ויעיל, ומי אמר שדיין שמצביע ש"ס פחות רגיש מדיין שמצביע מפד"ל?

הטיעון הזה לא מושלם, כי השאלה היא כמובן אם כשיעמדו מול הוועדה שני דיינים, אחד מהם מוכשר ומתאים יותר והשני בעל כיפה שחורה, במי משניהם תבחר הוועדה. אבל לאמיתו של דבר גם זו לא הנקודה.

הנקודה היא שבבתי הדין ישנן כמה וכמה מחלוקות הלכתיות כבדות-משקל שמשפיעות על הרבה מאד תיקים קשים ומורכבים. ביניהן אפשר למנות את שאלת כפיית גט במצב של "מות הנישואין"; את מתן ההכשר להסכמי קדם-נישואין; וכן (במקרים נדירים יותר) את השימוש בכלים של ביטול נישואין ללא קבלת גט מהבעל (כגון על ידי זיכוי גט או סוגים מסוימים של הפקעה למפרע). זאת בנוסף לסוגיות של ביטול-גיורים ובירור יהדות, שמגיעות מפעם לפעם אל בתי הדין.

ובעוד שמתרחשים כיום תהליכים משמעותיים לכיוון של הליכה לקולא, הנובעים במידה רבה מהקשבה לנורמות המוסריות והחברתיות המודרניות, והתבוננות בהשלכות החמורות שיכולות להיות לעיכוב גט על החברה הישראלית כיום; מתנהלת גם מלחמת חרמה מן הצד השני נגד מה שנתפס כפרצה בגדרות ההלכה.

שתי העמדות, כשלעצמן, לגיטימיות. לגיטימי להקל כדי למנוע עיגון, אבל מותר גם להחמיר באיסור אשת איש. הבעיה היא רק שנכון להיום הן מוכרעות בכלים פוליטיים. למעשה, אולי זו אפילו לא בעיה. ככה זה היה תמיד: שאלות הלכתיות מוכרעות בסופו של דבר גם בכלים פוליטיים – מי ה'נשיא', מי 'גדול-הדור' וכן הלאה. אלא שהמצב הנוכחי, שמתחזק כעת כשהשליטה בוועדה למינוי דיינים עברה לידי מפלגה חרדית, הוא שבשאלות רבות מי שיתמוך בעמדה המקילה לא יוכל להיכנס אל שערי בית הדין. וכך, פעם אחר פעם, לא בשל טיעונים הלכתיים טובים יותר אלא רק בשל כוח פוליטי, נדחקים הפתרונות ההלכתיים החוצה.

ועשוי לבוא יום שבו רב-קהילה או ר"מ שמחזיק בעמדות מקילות לא יוכל יותר לומר לתלמידה או לבת-קהילה שלו שבית-הדין הרבני הוא מקום בטוח עבורה. הוא לא יוכל להבטיח לה שיעשו שם את כל מה שאפשר כדי לעזור לה. וכשהיא תספר לו ששמעה על בית דין פרטי שדווקא כן פתוח לפתרונות יצירתיים יותר, יהיה לו מאד קשה לשכנע אותה שזה לא רעיון טוב.

וזה, ולא צבע הכיפה או ההשתייכות המפלגתית (שבאמת לא משנה – יש דיינים 'סרוגים' מחמירים, ולהיפך), נושא שראוי להילחם עליו; וכשמפסידים, ראוי גם לזעוק עליו זעקה גדולה ומרה.