תופעת הגזים אצל תינוקות
תופעת הגזים אצל תינוקות pexels

בראשית החיים מערכת העיכול עדיין לא בשלה ולכן תינוקות רבים סובלים מחוסר נוחות המלווה בכאבי בטן וגזים.

בנוסף, במידה והתינוק ניזון מבקבוק, במהלך תהליך היניקה, עשוי להכנס אוויר למערכת העיכול. הדרך הטובה ביותר לשחרור הגזים היא כמובן באמצעות השיהוק, אך קיימות דרכים נוספות להקל על התופעה.

במאמר זה נגלה כיצד תזהו כי התינוק סובל מגזים, ואיך ניתן למנוע אותם ולטפל בתופעה?

כיצד מזהים את הכאב הנובע מגזים?

תופעת הגזים, המכונה "קוליק" גורמת לחוסר נוחות רבה לתינוק. לכן, אתם עשויים לראותו מאגרף את ידיו ובוכה במשך שעות, נע באי נוחות או מעווה את פניו. לכן, כאשר אתם מבצעים תרגילים לשחרור הגזים (עליהם נפרט בהמשך), ניתן לשמוע אותם משתחררים בעדינות.

פעילות גופנית

נכון, התינוקות שלכם עדיין לא מוכנים לפעילות גופנית אינטנסיבית, אך אפשר כבר עכשיו להתחיל בפעילות גופנית קלה כדי לסייע להם לשחרר גזים. זאת באמצעות תנועות המסייעות לגוף לנוע, ומפעילות מעט לחץ על הבטן הנפוחה.

כמובן, שחשוב לעשות את כל הפעולות הללו מאד בעדינות כדי לא לפגוע בהם. הניעו את רגליהם מצד לצד, בצעו תרגילים עדינים של הידיים (למעלה, למטה ולצדדים) תוכלו לשיר להם או לספור את החזרות של אותה תנועה בצורה מהנה.

תרגיל נוסף של שחרור הגזים המופיע גם בתורת היוגה, מבוסס על סיבובים עדינים של הרגליים כאשר מקפלים אותן בעדינות כשברכיו של התינוק קרובות לבטן. במהלך תרגיל זה יתכן ותשמעו את הגז המשתחרר והתינוק יירגע תוך זמן קצר.

עיסוי לתינוק

את השיטה הבאה מומלץ לעשות כאשר התינוק סובל מגזים או לפני השינה, כדי למנוע מהתינוק להתעורר באמצע הלילה כאשר הוא סובל מכאב הבטן. עיסוי של כפות הרגליים מסוגל להזרים את הדם ולשחרר את הגזים הלכודים בבטנו.

אפשר לעסות את כל גופו בעדינות, ולהפוך את הזמן הזה לזמן מיוחד שבו אתם יוצרים קשר עם תינוקכם. אתם תגלו כי ככל שתרבו לעשות זאת התינוק יתרגל למגע, הגזים ישתחררו, והתינוק יוכל לחזור לשנת לילה ערבה.

מנשא התינוקות לתנועה נוחה

אתם באמצע שיחת טלפון ופתאום התינוק מתחיל לבכות בכי תמרורים. הבכי לא מפסיק לאחר שאכל, ונראה כי הוא אפילו מתגבר. אחת הדרכים להרגיע את התינוק במצב הזה היא באמצעות טיול קטן ברחבי הבית, כאשר התינוק בתוך המנשא הקדמי. יש הנוהגים להשתמש במנשא זה במשך מספר שעות לאורך היום, כדי לחזק את הקשר בינם לבין התינוק.

בפועל, ההליכה והתנועה כאשר התינוק נמצא במצב של ערסול וראשו מעל לגוף, יכולים לעזור לו לשחרר את הגזים. עד שהתינוק יתיישב לבדו, חשוב לא להשתמש במנשא הגב, כדי שלא להזיק לצוואר ולחוליות הגב.

טפיחות עדינות לאחר ההזנה וכאשר התינוק סובל

לאחר ההזנה אנו בדרך כלל מחזיקים את התינוק צמוד אלינו ,וטופחים קלות על גבו כדי שישחרר שיהוק. אפשר להשתמש באותה הטכניקה גם כאשר התינוק סובל מגזים. חשוב לאחוז את התינוק היטב, רצוי לעמוד בזמן הזה או לשבת בצורה שניתן יהיה לטפוח בקלות על גבו.

כמו כן, תוכלו לאחוז אותו על אמת היד, ובכך להפעיל מעט לחץ על הבטן ולהקל את הכאבים. פעולה נוספת שניתן לעשות היא עיסוי קל של הבטן, כאשר ידכם מונחת על הבטן ובתנועות סיבוב לכיוון השעון, עסו את הבטן לאט ובעדינות.

אמבטיה נעימה

גם אמבטיה נעימה יכולה לסייע לתינוק להשתחרר מגזים עודפים. כאשר מכינים את האמבטיה חשוב שלא להשתמש במים חמים או קרים מדי. נסו מראש לכוון את המים לטמפרטורת החדר, תוך יצירת איזון בין המים החמים והקרים. אם אין לכם מד טמפרטורה למים תוכלו לבדוק את חמימותם בעזרת המרפק שלכם. רצוי, כמובן, להשתמש באמבטיה קטנה המתאימה לגודלו של התינוק. זהירות! אל תסירו את עיניכם ממנו אפילו לרגע קל, גם אם המים רדודים מאד. תינוקות אינם יכולים לשלוט עדיין בראשם היטב ועשויים לטבוע גם בגיגית קטנה מאד.

שימוש בתמ"ל מתאים לתינוק

כמובן שחלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק,, אולם במידה והתינוק ניזון מתרכובת מזון לתינוקות, חשוב להשתמש בתמ"ל המתאים לגילו של התינוק, ולזהות האם הוא מפתח גזים בזמן ההאכלה. חלק מהחברות, כמו נוטרילון, פיתחו תמ"ל מיוחד העוזר למנוע מצב של גזים. הייחוד של תרכובת זו הוא העובדה שהחלבון שבה כבר מפורק באופן חלקי, ולכן לקיבה של התינוק לא נותרת עבודה רבה כדי לסיים את פירוק החלבון. יתכן, שהניסיון לפרק את החלבון הוא הסיבה שהתינוק שלכם סובל מגזים.

הפרדה בין האוכל לשינה

יש הורים שמגלים כי אם הם מתחילים את ההאכלה שעה או שעתיים לפני השינה התינוק סובל פחות מגזים. מדוע? משום שהאכילה בזמן השכיבה עשויה לגרום לבועות קטנות של אוויר להיכנס לבטנו של התינוק בזמן ההאכלה. נסו לבדוק אם השיטה הזו מתאימה גם לתינוק שלכם.

נסו להשתמש בבקבוק המונע גזים

בשנים האחרונות מותגים רבים הפיצו בקבוקים מונעי גזים, שבהם האוויר נכנס מתוך מספר חורי אוורור ונמנעת אפשרות של ואקום, הגורם לכניסת אוויר והפסקות בזמן ההאכלה. הנקה שוטפת ללא הפסקות תסייע לחלק מהילדים להפחית את כמות הגזים הנובעים מהאוויר שבחוץ, אך כמובן לא תמנע את הגזים הנובעים מפירוק החלבונים בקיבה.

לסיכום, גזים הם אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב תינוקות, וכמעט כל תינוק יסבול מהם ברמה זו או אחרת. ניתן להקל עליו במגוון דרכים החל מהתאמת התמ"ל הנכון ועד לעיסוי עדין, בקבוק עם פטנט המאפשר האכלה רציפה, הפרדה בין האוכל לשינה ונשיאת התינוק במנשא תוך ערסולו.

לתשומת לב, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבור התינוק

תוכן שיווקי בשיתוף נוטרילון