ג'ינה רפאל, בעלת בתי מרקחת בלוס אנג'לס: "אנשים רעים מנצלים את גל ההפגנות"

ג'ינה רפאל, תושבת בוורלי הילס ובעלת רשת בתי המרקחת 'מיקי פיין' שוחחה עם ערוץ 7 על השפעת המהומות באזור ועל תחושת הפחד מהבאות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בסיון תש"פ

ג'ינה רפאל (במרכז) ומשפחתה על רקע אחד מבתי המרקחת בלוס אנג'לס
ג'ינה רפאל (במרכז) ומשפחתה על רקע אחד מבתי המרקחת בלוס אנג'לס
צילום: באדיבות המצלם

ג'ינה רפאל, בעלת עסקים רבים בלוס אנג'לס ביניהם רשת בתי המרקחת 'מיקי פיין', מסכמת בשיחה עם ערוץ 7 את ההתמודדות עם שבוע המהומות האחרון שפרץ לאחר שאדם שחור שנעצר על ידי המשטרה נחנק למוות.

"זה התחיל בשבת שעברה כשהגיעו לאחת החנויות שלנו ופרצו אליה. התקשרתי למשטרה ולאבטחה כדי לבדוק מה המצב ובעלי התרוצץ בין החנויות למצוא פתרונות. הבאנו עוד אבטחה מחנויות אחרות שלנו ועד שטיפלנו בהם, קיבלנו עוד דיווחים על מפגינים שמתקרבים לחנויות אחרות. צלצלנו שוב למשטרה ונאמר לנו לחכות למשמר הלאומי שיגיע", מספרת רפאל.

לדבריה, "המשטרה אמרה שהיא עמוסה מאוד ושהם ישלחו ניידת לאזור ובינתיים שנחכה לכוחות המשמר הלאומי. בסופו של דבר שמו גדרות ביטחון מסביב לכל החנויות, בנוסף לאבטחה הפרטית שאנחנו מפעילים סביב החנויות בכל בוורלי הילס, והורו לסגור אותן כל יום באחת בצהריים".

רפאל מודאגת מהאפקט המשולב של המהומות ומשבר הקורונה. "מדובר בעסקים שנפגעו כתוצאה מהקורונה ורק לאחרונה נפתחו הסגרים וכל כך שמחנו לראות אנשים באים לחנויות. קיוונו שהכלכלה מתחילה להתאושש ואז בא הגל הזה והכל שוב נסגר".

לדעתה המחאה ברחובות והפגיעה בעסקים של יהודים ובמוסדות קהילתיים אינה קשורה לאנטישמיות באופן ישיר.

"יש מפגינים שהמחאות שלהן אכן קשורות לנושא אבל יש רבים אחרים שהם אנשים רעים ומנצלים את המצב. ראינו אנשים שזורקים אבנים על שמשות של חלונות ראווה באופן מכוון, שבוזזים ולוקחים מכל הבא ליד. זו לא רק מחאה נטו", אומרת ג'ינה רפאל.

"אני לא חושבת שיש מתיחות בין קהילה היהודית לקהילה השחורה בלוס אנג'לס. יש חשש כי חלקים בקהילה הזו מזוהים עם אנטישמיות ואנטי-ישראליות. באופן כולל היחסים בסדר גמור. עם זאת, מסעדת ארומה ששייכת לישראלי נשרפה כליל ואמרו לנו שזו היתה מטרה להתנכלות שנוצלה בחסות ההפגנות. כך גם אמרו על בית כנסת שרוססו עליו כתובות נאצה אנטי ישראליות. באופן יוצא דופן הוציאו מבתי הכנסת את ספרי התורה כדי להגן עליהם, מחשש שיפגעו בספרים".

"המהומות והביזה הן בכל רחבי קליפורניה", מוסיפה רפאל. "מאוד מפחיד כרגע לגור בלוס אנג'לס כי אנחנו לא מרגישים מספיק מוגנים כאזרחים".

"יש לנו עשרות עובדים והם משוועים להכנסה. הם רק רוצים לבוא לעבוד והם מכל הקהילות, הגוונים והציבורים. לא אפשרו להם בגלל הקורונה וקצת מתסכל שלמפגינים מרשים להסתובב באופן חופשי ולהפריע לחזרה לשגרה הכל כך נחוצה. אני מרגישה ברת מזל על כך שאנחנו יכולים להחזיק אבטחה פרטית לחנויות ושאני בטוחה בבית שלי. אבל במהלך השבוע, קיבלנו איומים שהמתפרעים אמורים להגיע לשכונה שלנו וזה מפחיד".

רפאל ממשיכה לנסות ולשמור ככל הניתן על שגרה. "אנחנו עובדים מהשעה הכי מוקדמת שמתירים לנו ונמשיך לספק לאנשים את צורכי הרפואה והתרופות שהם נזקקים להם. יש לנו אבטחה חזקה מאוד ונתפלל ונקווה שהמצב ישתפר".