אסון המובלעות: כך זה ייראהיהודה ולד

משפט אחד מעורפל בתוכנית טראמפ מגלה את האמת שעומדת ביסוד התוכנית והיא קביעת גבולות קבע להקמת מדינה פסלטינית.

ביחס לאותם יישובים מבודדים (מובלעות) נכתב בתוכנית: "לאוכלוסיה הישראלית שתימצא במובלעות אלו תהיה ברירה להישאר במקומה אלא אם תבחר אחרת" – משמעות הדבר שהקפאת הבנייה, סגירת הישוב בתוך שטחי המדינה הפלסטינית העתידית יובילו דה פקטו לעקירה-עצמית של הישובים, וויתור על השטח.

נקודה זו היא חשובה מאוד כי בתוכנית כבר עכשיו האמריקאים דורשים שקו החלת הריבונות יהיה קו גבול, ושהשטח שמחוץ לו יוגדר כשטח שאין לישראל תביעות לגביו.

זהו בעצם מהלך חד צדדי של מדינת ישראל בו היא מחלקת את שטחי ארץ ישראל ומצהירה שהשטח הנשאר מיועד למדינה פלסטינית. זה לא רק ענין הצהרתי היסטורי אלא יש לו משמעויות אדירות לכל נקודת מוצא למו"מ או מהלכים מדיניים עתידיים. כולם מדברים על התנאים המשמעותיים שנמצאים כיום בתוכנית ויקשו על הפלסטינים לקבלם.

בואו נחשוב על אפשרות מאוד ריאלית, שעוד שנה וחצי ראש הממשלה בישראל הוא בני גנץ ובארה"ב הנשיא הוא ג'ו ביידן. האם בשם השלום הם לא יסכימו לוותר על חלק מהתנאים כדי ללחוץ ידיים עם אבו מאזן על הדשא של הבית הלבן? אחרי שהימין כולו הסכים כבר לחלוקת הארץ, היישום הוא כבר ענין של זמן.

יהודה ולד
יהודה ולדצילום: דוברות האיחוד הלאומי

ההתעקשות שלנו על המפות היא בדיוק כדי למנוע מהלך זה. אם אין רצף פלסטיני - אין מדינה. כביש 60 ריבוני לכל אורכו חותך את הרצף הזה, הרחבת הריבונות על שטחים מסביב לישובים והמשך הבניה בהם מעמיקה את אחיזתינו בשטח.

אסור לשכוח הרי כל מטרת החלת הריבונות היא כדי לקדם את ההתיישבות ולחזק את אחיזתינו בארץ ישראל, כרגע התוכנית הזו עושה בדיוק הפוך- היא פוגעת בישובים רבים עד כדי עקירתם ומוותרת כבר עכשיו על שטח לטובת הקמת מדינה פלסטינית.

אנחנו רוצים ריבונות וניתן להשיג פה מהלך היסטורי, ולכן כל כך חשוב שכולנו יחד נעמיד דרישה ברורה לתקן את המפות ולמנוע כל פגיעה בהתיישבות או בהמשך אחיזתינו בכל ארץ ישראל. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה זה לא סתם סלוגן, זה החזון של ארץ ישראל השלמה שאסור לנו לוותר עליו. לעולם.