"עוטפים" דרך הרגליים

מסלול מיוחד מחבר בין תושבי עוטף עזה לחיילי צה"ל בגזרה ששומרים עליהם יומם וליל.

מירב בראל, אתר צה"ל , ט"ו בסיון תש"פ

"עוטפים" דרך הרגליים-ערוץ 7
ללמוד יחד על חקלאות לצד התיישבות בשנת 2020
צילום: דובר צה"ל

אם הייתם מבקרים בחטיבה הצפונית של אוגדת עזה בשלושת החודשים האחרונים, הייתם יכולים לראות מחזה קצת יוצא דופן - עשרות קצינים ונגדים שצועדים יחד עם אזרחים במסלול לאורך הגדר.

לא מדובר בסתם טיול בטבע, אלא בפרויקט מיוחד בשם "שביל העוטף", שמטרתו לחבר בין מפקדי החטיבה המגנים על הגזרה לבין הגזרה עצמה בדרך מעשית במיוחד.

"שביל העוטף הוא בעצם מסלול באורך של 48 קילומטרים שסללנו מקיבוץ זיקים בחוף ועד קיבוץ בארי", מספר קצין העורף של החטיבה הצפונית, רס"ן אלעד הורן, שהוביל את הפרויקט, "הרעיון הוא לחבר בצורה טובה יותר בין צה"ל למרחב האזרחי ולגזרה". בשבוע שעבר, לאחר שהתקיימו כבר מספר מפגשים, צעדו 48 אנשים את המקטע האחרון והארוך ביותר של המסלול, באורך 13 קילומטרים.

צילום: דובר צה"ל

המסלול חולק לארבעה מקטעים אותם צעדו לובשי המדים בהדרגה, אבל ממש לא לבד. "לכל מקטע הצטרפו אנשים מהשטח שמאפיינים את האזור, ובעצם כל עצירה במסלול לוותה על ידי אזרח שערך סקירה בנושא מסוים". מסביר רס"ן הורן, "חקלאים, קציני ביטחון, ראשי מועצות ואב שכול הם רק חלק ממי שהצטרפו אלינו".

"המטרה של ׳שביל העוטף׳ היא להציג בפני המטה, הקצינים ואנשי הקבע את הגזרה ביום ובלילה, להכיר את השטחים הפתוחים, המיושבים והחקלאיים, את הגדר משני צידיה, ודרך כל אלו ללמוד יחד על חקלאות לצד התיישבות בשנת 2020״, מספר מפקד החטיבה הצפונית, אל"ם יואב ברונר.

"אני שמח שהתאפשר לנו לקחת פסק זמן מהעשייה היומיומית של החטיבה, ולצעוד יחד בשבילי הגזרה מקצה לקצה", מסכם אל"ם ברונר, "משימת ההגנה על תושבי העוטף משתלבת טוב מאוד עם הצורך שלנו לשחרר אזרחים טובים יותר מהשירות הצבאי, כאלה שמכירים את הארץ דרך הרגליים. ובעיניי 'שביל העוטף' זו דרך מצוינת לעשות זאת".

צילום: דובר צה"ל