אטימות והתעלמות או סיבוב על הרבנות?

בעלי דוכן פלאפל הודיע כי עקב קושי כלכליים הוא מוותר על תעודת הכשרות. הרשת געשה ותקפה את הרבנות על חוסר התחשבות. מה קרה שם באמת?

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תש"פ

אטימות והתעלמות או סיבוב על הרבנות?-ערוץ 7
פלאפל
צילום: ISTOCK

בימים האחרונים עומדת הרבנות הראשית לישראל תחת מתקפה נרחבת ברשתות החברתיות, בעקבות הסרת תעודת כשרות מעסק למכירת פלאפל בעיר גבעתיים.

המתקפה ניצתה בעקבות פוסט ויראלי שפורסם ביום שישי האחרון בדף הפייסבוק של "פלאפל התאומים", בו נכתב: "לכל מי שלא יודע, אתמול החזרנו לרבנות את תעודת הכשרות. 42 שנים היינו עם תעודה, שילמנו בזמן, ועשינו כל מה שצריך, המשחק נגמר".

"הכי כואב", נכתב, "הדרך בה הם בוחרים את הצעדים שלהם לפרסום, כשמישהו מת מכינים מודעה בסגנון הזה - תתביישו. חייב להבהיר - אנחנו אנשים שומרי מסורת, עם אמונה שלמה בקדוש ברוך הוא, והפלאפל ישאר כמו שהוא, לא מתכוונים לשנות כלום".

בעל פלאפל התאומים הסביר בפוסט כי הסיבה לוויתור על תעודת הכשרות היא משום ש"אין באפשרותינו לשלם כספים מיותרים כבעבר". בנוסף, הם מחו על האופן בו הרבנות הראשית פרסמה אודות הפסקת מתן שירות הכשרות.

הפוסט הויראלי זכה מאז ללמעלה מ-9,000 לייקים וקרוב ל-4,000 שיתופים ואנשים רבים תקפו את הרבנות הראשית על הסרת תעודת הכשרות מבית העסק. כך למשל, העיתונאי יואב לימור שצייץ בטוויטר: "פלאפל התאומים בגבעתיים נקלע למצוקה כלכלית בגלל הקורונה, אז הוא החליט לוותר על התשלום למשגיח הכשרות".

הוא הוסיף, "הרבנות, בתגובה, הסירה ממנו את הכשרות, ולא משנה לה שבעלי הבית הם שומרי מסורת. לב יהודי? חמלה? סיוע לחלש? לא ברבנות. שם הרי אף-אחד לא יצא לחל"ת, ומצידם שהעסקים יקרסו".

יו"ר התנועה הרפורמית בישראל, גלעד קריב, ביקש לחזק את ידם. "אף פעם לא אכלתי פלאפל ב-8 בבוקר, אבל היום עצרתי אצל רחמים וישראל מפלאפל התאומים בר"ג, שאבדו את תעודת הכשרות כי בעקשו לא לשלם על המשגיח בתקופת הקורונה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "בלי או עם תעודה אני סומך על הכשרות שלהם יותר מאשר בכל מקום עם תעודה של הרבנות. תקראו את דוחות המבקר על הרבנות ותבינו למה. בתאבון", כך קריב.

יש לציין כי בזמן בו פלאפל התאומים היה סגור עקב מגיפת הקורונה לא דרשה הרבנות תשלום עבור שירותי ההשגחה. עם הרחבת ההקלות והחזרה לשגרה בצל קורונה ביקשו בעלי פלאפל התאומים התגמשות מצד הרבנות בגובה התשלום עבור קבלת תעודת הכשרות.

במועצה הדתית בגבעתיים הסכימו להוזיל את עלות ההשגחה והורידו את המחיר, שעמד על כ-700 שקלים לפני פרוץ המשבר, למחיר זול יותר העומד על כ-500 שקלים. גם לאחר מתן הנחה זו לא יכלו בעלי הפלאפל לעמוד בגובה ההוצאות והם בחרו לוותר על צריכת שירותי השגחת הכשרות.

עם החלטת "פלאפל התאומים" שלא לשכור את שירות השגחת הכשרות של הרבנות הראשית הודיעה זו האחרונה כי מעתה עסק זה אינו עומד תחת השגחתם.

"החזקת כשרות בעסק היא לא חובה", נמסר מהרבנות הראשית לישראל. "משגיח הכשרות זכאי לשכר על עבודתו ולא נדרש לעבוד בהתנדבות. ‏עסק ללא משגיח כשרות לא ניתן לפיקוח ‏שכרו של משגיח בעסק כזה הוא בסביבות 500 שקלים".

עוד הוסיפו ברבנות הראשית: ‏"המועצה הדתית באה לקראתו, לא גבתה תשלום על חודשי הקורונה, אך גם את זה (התשלום לקבלת השגחה כשרותית על העסק, י"ג) הוא לא רצה לשלם ולכן הכשרות הוסרה ועל כן נאלצנו לפרסם כי המקום אינו באחריותנו כפי שנעשה בכל בית עסק שמופסקת ההשגחה בו".

"אין לנו שום טענה מולם", אמר לערוץ 7 שי דמארי מבעלי פלאפל התאומים. "יש לנו עניין כלכלי שצריך לטפל בו, אם יבואו לקראתנו ויהיו מוכנים לקבל את המחיר שהצענו, ניקח את התעודה בחזרה. אנחנו אנשים שומרי מסורת וחשוב לנו להיות כשרים, אבל לא בכל מחיר", אמר.

לדברי דמארי, הם לא התכוונו לעורר סערה כנגד הרבנות הראשית. "זה ממש לא מה שניסינו לעשות. רק רצינו להודיע מהצד שלנו".

כזכור, מעבר לטענה על הפסקת מתן תעודת כשרות לעסק, נמתחה ביקורת על האופן בו הודיעה הרבנות לציבור על הפסקת מתן התעודה. "הכי כואב", כתבו "פלאפל בתאומים" בחשבון הפיסבוק, "הדרך בה הם בוחרים את הצעדים שלהם לפרסום, כשמישהו מת מכינים מודעה בסגנון הזה - תתביישו!"

תנועת נאמני תורה ועבודה מתחה ביקורת בעיקר על האופן בו פרסמה הרבנות כי מעתה חנות הפלאפל לא תחת השגחתם. "הרבנות חייבת להפסיק עם תרבות הפשקווילים", נמסר. "בתקופה כזו של משבר כלכלי רציני, בייחוד לענף המסעדות, אפשר וצריך ללכת לקראת עסקים קטנים ולהקל את נטל עלות ההשגחה".

עוד מסרו נאמני תורה ועבודה: "אך גם אם הייתה סיבה מוצדקת להסרת תעודת הכשרות מפלאפל התאומים בגבעתיים, הבעיה נעוצה בצורה ובסגנון של ההודעה על הסרת תעודת הכשרות. הרבנות משתמשת בנוסח פשקווילי שעושה שיימינג לעסק, במקום להודיע באופן ענייני על הסרת האחריות מהשגחה על כשרות המקום".

"זאת ועוד, כמי שפועלים בשמם של צרכני כשרות רבים בישראל להביא ליצירת תחרות במערך הכשרות ובכך להגביר את איכות ההשגחה ולהוזיל עלויות, אין לנו כל דרך לדעת מדוע הוסרה הכשרות. יש צורך דחוף בתיקון נוהל הסרת תעודות הכשרות, אשר יכיל נימוק לכל הסרה של תעודת כשרות. אם הסרת התעודה נעשתה על רקע של סכסוך כספי, הדבר שונה לחלוטין מהסרת תעודת כשרות על רקע של כשלים מתמשכים בשמירה על הכשרות. אנו קוראים לשר החדש לשירותי דת לפעול לתיקון הנושא מול הרבנות הראשית בהקדם האפשרי".

הרבנות הראשית לא הכחישה את הטענה בדבר סגנון המודעה ואמרה כי זו הודעה "סטנדרטית שיוצאת על כל מקום שהרבנות מורידה את הכשרות, שהציבור ידע שהמקום יותר לא בהשגחתו. הרבנות מחוייבת לפרסם על כל בית עסק שהיא מורידה לו את תעודת הכשרות", מסר קובי אלתר, דובר הרבנות הראשית לישראל.