בני וגנץ ונפתלי בנט
בני וגנץ ונפתלי בנטאלעד מלכה וחיים טויטו

בעקבות החלטת שר הביטחון בני גנץ לבטל את הצו שהטיל קודמו שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט, צו אשר אסר על בנקים ברשות הפלסטינית לבצע העברת כספי משכורות המחבלים, חזרו הכספים לזרום כהרגלם.

היקף הסכום המשולם הוא כ-100,000,000 ש״ח לחודש. הכסף מועבר הן למחבלים שיושבים בכלא הישראלי והן למשפחות "שהידים" - מחבלים אשר נהרגו בעת הפיגוע.

מדובר בצו שנחתם בחודש פברואר האחרון על ידי אלוף פיקוד המרכז נדב פדן בהנחיית שר הביטחון נפתלי בנט, ואשר מגדיר את העברת הכספים שמשלמת הרשות למחבלים ולמשפחותיהם כפעולה ברכוש טרור.

הפלסטינים לא התייחסו תחילה ברצינות לצו והמשיכו להתנהל כרגיל, בין היתר בעקבות מסרים שהועברו ממערכת הביטחון לחוסיין א-שייח, האחראי מטעם הרשות לקשרים עם ישראל.

אולם, בסוף חודש אפריל השנה שיגרה המחלקה המשפטית של מכון המחקר הישראלי "מבט לתקשורת הפלסטינית" מכתבי התראה למנהלי הבנקים הפועלים ברשות, ובהם הבהירה להם כי המשך העברת המשכורות מהווה עבירה וכי אם לא יחדלו מכך הם עלולים להפוך לשותפים לדבר עבירה

בעקבות כך החלו בנקים רבים הפועלים ברשות הפלסטינית לנקוט צעדים בנושא. הבנקים הודיעו ללקוחות כי הם עומדים לסגור את החשבונות בהם מופקדים הכספים ודרשו מהלקוחות למשוך את היתרות. בהמשך החלו הבנקים לסגור חשבונות ששימשו להעברת כספי משכורות המחבלים והמשפחות.

בעקבות לחץ מצד הרשות הפלסטינית, שהצו מנע ממנה את האפשרות שלם את משכורות המחבלים, החליט שר הביטחון בני גנץ בשבוע שעבר להקפיא את הצו. כעת מתברר כי הקפאת הצו הביאה לחידוש תשלום משכורות המחבלים ומשפחות המחבלים שנהרגו.

נציין כי הקפאת הצו מצטרפת להימנעותה של הממשלה מלבצע את המהלכים הנדרשים על פי חוק קיזוז משכורות מחבלים, דבר המאפשר לרשות הפלסטינית להמשיך לשלם את המשכורות ללא פגיעה פיננסית, למרות החוק שאושר בכנסת וכבר נכנס לתוקף.