הרב שלמה ריסקין: להגיד תודה לטראמפ

רב מועצת אפרת אינו מוצא סיבה לדאגה בתכנית טראמפ: הערבים מסרבים ולא יקבלו כלום. מאמין שהמפות יתוקנו. יש לומר תודה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תש"פ

הרב שלמה ריסקין: להגיד תודה לטראמפ-ערוץ 7
הרב שלמה ריסקין
צילום: Hadas Parush/Flash90

הרב שלמה ריסקין, רב המועצה המקומית אפרת, מתייחס למחלוקת בימין סביב היחס הנכון לתכנית טראמפ, ובעיניו אין כל סיבה למחלוקת והתודה שיש לתת על תכנית טראמפ ברורה ומתבקשת

"זו הפעם הראשונה שאחת המעצמות הגדולות מבינה שלא לקחנו אדמות כבושות ויש לנו זכות על כל ארץ ישראל ורוצה לתת לנו הרבה, אולי לא כל יהודה ושומרון, אלא שלושים אחוז מיהודה ושומרון. אני מאוד שמח בזה. אנחנו לא מקבלים את כל מה שאנחנו צריכים לקבל אבל קיבלנו הרבה יותר משקיבלנו לפני כן ואני חושב שצריכים לומר תודה".

על הביקורת הנשמעת בקרב ראשי ההתיישבות והחשש ממדינה פלשתינית ופרטים בעייתיים נוספים בתכנית טראמפ, אומר הרב ריסקין כי לפי שעה זהו אינו המצב. "בינתיים אנחנו מקבלים מה שאנחנו מקבלים והפלשתינאים לא הסכימו ולא מקבלים שום דבר. אם הם היו מסכימים היינו יושבים איתם ועושים את העסקה הכי טובה שהיינו יכולים לקבל, ואני רוצה להאמין שזה היה יותר פייר מזה, אבל כעת הם לא הסכימו לשום דבר ולא מקבלים שום דבר. יש להם את מה שיש להם רק בפוטנציה".

על דברי השגריר האמריקאי, דיוויד פרידמן, ולפיהם מדובר במחויבות ישראלית כלפי האמריקאים וזו אינה תלויה בסרבנות הערבית, אומר הרב ריסקין כי מדובר במחוייבות ישראלית "אך ורק אם הם יהיו אחרים, ילמדו חינוך אחר, יגידו בפומבי שמקבלים אותנו במקומות שאנחנו נמצאים וכו'. זה לא אוטומט. הם צריכים לעשות הרבה דברים".

ומה באשר לישובים שיישארו כמובלעות? על כך אומר הרב ריסקין כי מדובר בישובים שיהיו מובלעות רק אם תהיה שם מדינה פלשתינאית, מה שלא יהיה בשל הסרבנות הערבית. "הם לא הסכימו לאף דבר. רק אם הם יקבלו נשב ונשוחח איתם לעשות את התיקונים שצריך לעשות ביחד, ואז יהיה זמן לעשות את התיקונים, אבל אנחנו לא שם. הם לא הסכימו לשום דבר ולא קיבלו שום דבר. ברור שהמצב שממנו אנחנו צריכים לפחד יקרה רק אחרי שלא יהיה להם טרור, צבא וכו' והם יעשו הרבה דברים קודם לכן. בינתיים אנחנו רק מקבלים".

על הקפאת הבניה הכלולה בתכנית טראמפ אומר הרב ריסקין כי מדובר בארבע שנים שבהן לא תהיה בניה אך במקביל גם הפלשתינים לא יכולים לעשות דבר. לדבריו על פי הכתוב בתכנית במידה והפלשתינים לא יעמדו בדרישה זו וימשיכו לבנות ולקבוע עבודות בשטח הרי שישראל לא תהיה מחויבת כלפי ההסכם.

"זה לא יהיה יותר גרוע מעכשיו. זה יהיה יותר טוב", אומר הרב ריסקין ועל עצם הנכונות לדון ברעיון המדינה הפלשתינית וההכרה בזכויותיהם הוא משיב: "אני מאוד בעד שלום ועצם ההסכמה הרעיונית, אני קורא בתורה שלנו שבסופו של דבר יעקב ועשיו יחיו יחד. זה יקרה כשעשיו יעשה תשובה. אם עשיו לא עושה תשובה אז אין שום דבר".

על מחאתם של מרבית ראשי מועצת יש"ע אומר הרב ריסקין כי בעיניו מדובר באויב של הטוב מאוד שהוא מצוין. "הם קיבלו טוב מאוד והם צועקים כי הם רוצים מצוין. בעולם הזה זה לא ככה".

"אני יודע שארץ ישראל שלנו ובכל זאת אברהם אבינו שילם הרבה כסף בעד מערת המכפלה. כאשר תכננו להקים את אפרת לא לקחנו אף פיסת קרקע שהערבים תבעו כי אנחנו עוד לא בימות המשיח. אני מוכן לפשרות למען השלום וזה מאוד חשוב. אני קורא את התורה ומבין שתהיינה פשרות".

הרב ריסקין מבהיר כי לפי מה שנכתב בתכנית טראמפ ניתן לחיות עם ההצעה והיא טובה יותר ממה שיש כעת, "הרבה הרבה יותר טוב". על המציאות בה בין אפרת לקרית ארבע לא ניתן יהיה לנסוע בכביש ישראלי משוכנע הרב ריסקין כי פרטים אלה ישונו, "אני חושב שיהיה אפשרי. נראה את המפות הסופיות".

לטעמו של הרב ריסקין על ישראל להשאיר את הסרבנות לצד הערבי ולהגיד תורה רבה ולצד דרישת תיקונים קטנים כדי שניתן יהיה לנסוע ממקום למקום. "אני חושב שאפשר לעשות את זה".