פסימיסט? אתה בסיכון מוגבר לאלצהיימר

מחקר חדש של אוניברסיטת קולג' בלונדון קובע: אנשים שחושבים בצורה שלילית נמצאים בסיכון מוגבר לאלצהיימר ובעיות זיכרון

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תש"פ

פסימיסט? אתה בסיכון מוגבר לאלצהיימר-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

חשיבה חיובית ואופטימיות לא רק משפרים את איכות החיים, אלא גם מונעים סיכון מוגבר למחלות. כך עולה ממחקר בן שנתיים שנערך ב"יוניברסיטי קולג' לונדון".

במסגרת המחקר נבדקו 350 בני אדם מעל גיל 55, כאשר בסיום המחקר עברו חלקם בדיקת סריקת מוח. המחקר מצא כי אלו שעסקו תקופה ארוכה יותר במחשבות שליליות על העבר והיו פסימיים בנוגע לעתיד, היו בסיכון מוגבר לחלות באלצהיימר ובבעיות זיכרון עקב כמויות מוגברות של חלבוני טאו ובטא עמילואיד הגורמים למחלת האלצהיימר.

הבדיקות הראו כי הנבדקים שחשבו בצורה שלילית סבלו מהצטברות של שני החלבונים פגיעה משמעותית בזיכרון, וירידה קוגניטיבית לעומת אלו שחשבו בצורה חיובית יותר. גם אלו שסבלו מרמות חרדה ודיכאון סבלו מפגיעה קוגניטיבית משמעותית.

"אנו סבורים כי חשיבה שלילית חוזרת ונשנית עשויה להוות גורם סיכון חדש לדמנציה", אמרה ד"ר נטלי מרצ'נט, פסיכיאטרית וחוקרת במחלקה לבריאות הנפש ב"יוניברסיטי קולג' לונדון", שהובילה את המחקר.

היא סיפרה גם כי כמויות חלבוני הטאו והעמילואיד לא עלו אצל האנשים שכבר סבלו מדיכאון וחרדה, מה שהוביל את החוקרים למסקנה כי חשיבה שלילית חוזרת ונשנית עשויה להיות הסיבה העיקרית לכך שדיכאון וחרדה תורמים למחלת האלצהיימר.

ד"ר ריצ'רד אייזקסון, מייסד מרפאה למניעת אלצהיימר בניו יורק אמר כי "זהו המחקר הראשון שמראה קשר ביולוגי בין חשיבה שלילית חוזרת ונשנית לפתולוגיה של אלצהיימר. אנשים רבים הנמצאים בסיכון אינם מודעים להשפעה השלילית של דאגה ישירות על המוח. זה מחקר חשוב שישנה את הדרך בה אני מטפל בחולים בסיכון".