עימות בוועדת הכספים
השר ישראל כ"ץ לח"כ ניר ברקת: "זהו הקלטת? אפשר להמשיך"

דיון סוער בישיבת ועדת הכספים של הכנסת סביב דרישת שר האוצר להעביר את חוק מענק לעידוד תעסוקה ללא שינויים.

ערוץ 7 , ט"ז בסיון תש"פ

ישיבה סוערת התנהלה הבוקר (שני) בוועדת הכספים של הכנסת סביב הצעת החוק לעידוד החזרת עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום לעבודה

שר האוצר ישראל כ"ץ שהגיע באופן אישי לישיבה, דרש להעביר את חוק מענק לעידוד תעסוקה ללא שינויים מהותיים.

"אני מעדיף עם השינויים שהועלו בפני, שהחוק לא יעבור, אני לא מוכן להוריד את השכר המינימלי שנקבע, גם ככה הוא נמוך מאוד. הורדה מתחת לזה תגרום למניפולציות, ולהורדת שכר מצד מעסיקים. גם לעניין הקדמת המענק ל-19 באפריל זה לא ישים, נאלץ להתחיל מתחילת החודש. גם לגבי מענק מלא מה-27 למאי זה לא ישים. אין לנו בעיה שהמסעדות ירשמו את העובדים מה-1 ביוני. אם יהיו בעיות עם יישום החוק, אין לי בעיה שנגיע לכאן לעשות תיקון, אבל אני לא רואה שזה ילך לכך", טען השר כ"ץ.

בתגובה תקפו הח"כים את השר. ח"כ בצלאל סמוטריץ' תהה באוזני השר כ"ץ, "למה אתה בא לכנסת אם הכנסת חסרת חשיבות?"

ח"כ ניר ברקת טען, "החוק הזה, בכותרת שלו, נועד להחזיר עובדים למשק, מבדיקה שעשינו עם האוצר, 10 אחוז זה מי שיחזור".

השר כ"ץ הגיב בחריפות, "שטויות, אף אחד לא הוסמך לומר דבר כזה. יושבים מיליון איש בבית, והחוק הזה הוא החוק שלהבנתי הוא היעיל ומהיר ביותר והניתן ביותר ליישום. אחרי ששקלתי ובדקתי היטב זה החוק הנכון, זה המשך לצעדים האחרים, כלל המגזרים צריכים את החוק הזה".

ח"כ ברקת תקף את השר: "אתה לא מוכן לשמוע אפילו מה שיש לנו להציע. לא באת להקשיב, זה לא בסדר". כ"ץ עקץ בתגובה את ברקת "זהו הקלטת? בסדר אפשר להמשיך".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מבקש השר לאשר את החוק מבלי לבצע בו שינויים מהותיים, אני מכיר שכאשר יש חוק מהותי דנים בו. אנחנו רוצים לעשות זאת בהסכמה, אם אתה בא מראש ואומר שאתה לא מסכים לשום דבר מהותי. צריך להחליט מה עושים".

ח"כ סמוטריץ: "אז יהיה פיליבסטר של שבועיים". ח"כ ינון אזולאי: "אתה לא נותן לנו להעיר אפילו, אנחנו יכולים להעיר את הערות שלנו". ח"כ כץ: "יש קואליציה והיא צריכה להצביע במסגרת הקואליציה".

חברי כנסת נוספים מהקואליציה הבהירו כי לא יסכימו להיות חותמת גומי, וח"כ מיקי לוי מיש עתיד אף הבהיר כי אם השר כ"ץ לא יסכים לתיקונים החוק עלול להיתקע בוועדה. בעקבות הסערה הופסק הדיון על ידי היו"ר גפני.

שר האוצר ישראל כ"ץ בוודעת הכספים
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת