ראש מועצת אפרת:
המשא ומתן עם האמריקנים על הריבונות - לא הסתיים

עודד רביבי מסביר בשיחה עם ערוץ 7 את תמיכתו במפת הריבונות של הבית הלבן. "ניקח את מה שנותנים ואחר כך נדאג למה שלא קיבלנו".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תש"פ

המשא ומתן עם האמריקנים על הריבונות - לא הסתיים-ערוץ 7
עודד רביבי עם ראש הממשלה נתניהו
צילום: דוברות

קבוצה של ראשי מועצות מיהודה ושומרון נפגשה אתמול (ראשון) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושמעה ממנו דיווח מפורט על מהלך הריבונות.

אחד מיוזמי הפגישה היה ראש מועצת אפרת עודד רביבי שמבקש להסביר לציבור מה באמת מתרחש כעת מתחת לפני השטח.

"ראש הממשלה אמר שני דברים חשובים: שהמשא ומתן עם האמריקנים לא הסתיים, המפות עוד לא מגובשות ולכן אין כעת מה להציג ולא מסתירים דבר מאיש. ברגע שהדברים יגובשו הם יוצגו בצורה הכי מפורטת", אמר רביבי לערוץ 7.

''הדבר השני הוא שמאחר והדברים אינם מגובשים ומסוכמים, ענה ראש הממשלה לשאלת חלק מראשי המועצות מדוע להסתפק רק ב-30% מהשטח ולא לבקש יותר, שהמספר הזה אינו מוחלט וכמו שאנחנו רוצים להגדיל אותו יש לחצים להקטנתו".

לדבריו, התנאים אינם אופטימליים ולצד זאת שהמתווה עדיין לא גובש, זמן החלת הריבונות חייב להיות בטווח הקרוב.

"חלון הזמנים הוא ידוע וברור לכולם. הבחירות בארה"ב לא יידחו בגלל שאנחנו לא מצליחים להגיע להסכמות בנושא המתווה. היה אינטרס ברור וידוע להתחיל את המהלך מבחינת הצעדים המהותיים עוד לפני הבחירות בארה"ב. נאמר לנו במפורש שיש חלון הזדמנויות של מספר שבועות וצריך להגיע לכל ההבנות בנושאים הללו בטווח הזמן הזה – של שבועות", מצהיר רביבי.

לטענת חלק ממבקריו כי אפשר להחיל ריבונות גם בלי הסכמה אמריקנית מגיב ראש מועצת אפרת, "אי אפשר להחיל ריבונות במציאות הבינלאומית היום ללא תמיכה של אחת המעצמות שמבטיחה ווטו במועצת הביטחון ביום שאחרי, כי ברור לנו שיהיו מדינות שינסו להפעיל סנקציות מאוד כואבות נגד מדינת ישראל. ראש הממשלה מבהיר שחייבים הסכמה של ארה"ב, ואני סומך עליו".

הוא גם עונה לביקורת מצד ראשי מועצת יש"ע שחולקים על דעתו. "כשאני מנהל שיח עם אנשים שחולקים עלי אני תמיד משתדל להבין את עמדתם. במקרה הזה קשה לי להבין את הביקורת, למרות שאני מקשיב לה בקשב רב ומבין מהיכן היא באה. חלק מהביקורת מגיעה מסיבות אידיאולוגיות שאיתן קשה לי קצת להתמודד כי השיח צריך להיות ברמה הפרגמטית".

"חלק מהחשש נובע פשוט מחוסר הבנה והדברים הללו כבר עלו בפגישה הראשונה עם ראש הממשלה, שאמר להם שהמפה שהם מציגים אינה נכונה. שלא כל מה שלא מסומן בריבונות ישראלית משמעו שיהיה חלק מהמדינה הפלסטינית. כשאני רואה קמפיין ברחבי אפרת שטוען 'כאן תקום מדינת פלסטין' זו סתם הפחדה שלא לצורך. גם כל הצירים שמחוץ לאזורים שיחול בהם החוק הישראלי ימשיכו להיות פתוחים וצה"ל ימשיך לאבטח אותם. אנחנו כמנהיגים צריכים להביא לאזרחים את האמת. מועצת יש"ע בעבר הובילה קמפיינים על מעלה אדומים תחילה ובקעת הירדן תחילה. בתוכנית הזו נותנים לנו כל מה שצריך, ולדרוש עוד – זה קצת לצאת מפרופורציה".

"לי ברור שיש פה הזדמנות וצריך לראות שאנחנו מממשים אותה ואיך אנחנו אחר כך ממשיכים להפיג את החששות והתהיות שהחברים מעלים. אנחנו אומרים: בואו ניקח את מה שנותנים ואחר כך נמשיך לדאוג למה שלא קיבלנו", מוסיף רביבי.

הוא מציין עוד כי המאבק של ראשי המועצות צריך לקבל את המסגרת הנכונה. "אנחנו לפעמים נוטים לשכוח. אנו ראשי מועצות מקומיות ומעלינו יש ממשלה וראש ממשלה שצריכים להכתיב את המדיניות ברמה הלאומית ובטח ביחסים הבינלאומיים. לא יכול להיות מצב שבסוף כל אזרח או ראש רשות הולך ומטיל ווטו אם המדיניות שלו לא מתקבלת על ידי הממשלה. יש מדינה שלמה וראש הממשלה צריך לדאוג לאינטרסים של כלל המדינה. הוא יכול לשמוע אותנו אבל לא חייב לקבל את כל מה שאנחנו רוצים".