הדמוקרטים במחאה
הדמוקרטים במחאהצילום: רויטרס

המחאה על מותו של ג'ורג' פלויד מגיעה לקונגרס: יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, יחד עם מנהיג המיעוט בקונגרס צ'אק שומר ועוד רבים מחברי המפלגה הדמוקרטית, כרעו ברך בשתיקה למשך 8:46 דקות, פרק הזמן בו היה פלויד שכוב על המדרכה כאשר ברכו של השוטר דרק שובין על צווארו עד שנחנק למוות.

המחאה הלא שגרתית של חברי המפלגה הדמוקרטית התרחשה באולם האמנציפציה בקונגרס, שנקרא על שמם של העבדים שסייעו להקים את גבעת הקפיטול במאה ה-18.

"אנו כאן כדי להתבונן בכאב הזה. אנו כאן כדי לכבד את הפעולות של העם האמריקאי שנועדו לזעוק נגד מעשים כאלו. אנו כאן כדי לכבד את זכרו של ג'ורג' פלויד", אמרה פלוסי לפני שכרעה ברך.

מיד לאחר שביצעו את המחאה הלא שגרתית, הגישו חברי המפלגה את הצעת החוק שנועדה להגביר את הפיקוח והמניעה על אלימות משטרתית. הצעת החוק בשם "צדק בשיטור 2020", המשתרעת על פני 136 עמודים, כוללת סדרת רפורמות שנועדה להקל על העמדה לדין של שוטרים שהואשמו באלימות שלא לצורך ובהתנהגות בלתי הולמת, יגביל את ההגנות החוקיות המוענקות כיום לשוטרים, יקים מאגר לאומי של תקריות בהן השתמשו שוטרים בכוח מופרז, ויאסור בחוק חניקה על ידי שוטרים.

חברת הקונגרס והמפלגה הדמוקרטית קרן באס, המובילה את החוק החדש, אמרה כי "אנו נמצאים ברגע של אמת במדינה שלנו. חבילת החוק החדשה תהיה נועזת יותר מכל שינוי אחר בחוקי האכיפה בעשור האחרון. הגיע הזמן שתרבות השיטור במחלקות רבות תשתנה, ואנו מאמינים כי החקיקה החדשה תבצע צעד גדול בכיוון הזה".

חלק מחברי הקונגרס הרפובליקנים, בהם הסנאטור מייק לי מיוטה, כבר הודיעו כי יבחנו את החוק החדש ויתכן כי יתמכו בו.