חוף הים
חוף היםצילום: ISTOCK

פניות רבות לארגוני זכויות אדם הלינו על חוסר נגישות בחופי ישראל עם תחילת עונת הרחצה, ובפרט לאוכלוסיה הדתית והחרדית שלהם אין כמעט חופים נגישים.

בין הארגונים אליהם הגיעו התלונות היו ארגון 'בצלמו', כמו ארגונים הפועלים למען אנשים עם מוגבלות ובראשם 'סיכוי שווה'.

הפניות אלו הועברו במרוכז ללשכת יו"ר השדולה לבעלי מוגבלויות בכנסת ויו"ר הסיעה ח"כ מיכאל מלכיאלי, שחיבר בין נציגי הארגונים ללשכת סגן שר הפנים ח"כ יואב צור בדרישה להסדיר את סוגיית ההנגשה בחופים.

במהלך פגישה שהתקיימה הבוקר (ב') השמיעו נציגי הארגונים את טענותיהם ובסופה הוחלט על מיפוי החופים הלא נגישים וביצוע בדיקה כיצד ניתן להנגיש במינימום זמן וללא עלויות גבוהות את חופי הארץ הלא-מונגשים.

שי גליק, מנכ"ל ארגון 'בצלמו', מסר "חופי ישראל הינם נכס לאומי ששייכים לכולם, לא ייתכן שמשאבי הטבע לא יהיו נגישים לכלל האוכלוסיה, נמשיך לפעול לקידום ושילוב והנגשת כל מקום ציבורי, אנו מודים לסגן השר הרב יואב בן צור אשר הביע בפנינו את מחוייבותו לדאוג לכלל הציבור הנזקקים לשירותים אלו, ועל פעילותו לזרז נושא חשוב זה".

אורן הלמן, מייסד ארגון 'סיכוי שווה', מסר "בישראל חיים מיליון אנשים עם מוגבלות תפקודית חמורה. גם להם מגיע לשחות בים, משאב הטבע הגדול ביותר של ישראל. חוף לא נגיש עבור אדם עם מוגבלות- הוא כמו בריכה ריקה ממים.

"נגישות היא שוויון", הוסיף הלמן. ''אף אחד לא רוצה לחיות במדינה לא שוויונית, בייחוד למי שקשה לו יותר. אנחנו שמחים שסגן השר בן צור וח"כ מלכיאלי מגלים מנהיגות ופועלים לתיקון העוול".

מלשכת סגן שר הפנים יואב בן צור נמסר: "מיד עם כניסתי לתפקיד ביקשתי לפגוש את הפעילים המרכזיים העוסקים בזכויות אנשים עם מוגבלות, על מנת להבין את האתגרים, ומתוך רצון לגבש יחד איתם תוכנית כוללת להנגשה מירבית של חופי ישראל. סיכמתי עם הפעילים כי יציגו לי תוכנית מסודרת ומפורטת עם כלל בעיות הנגישות בכל חופי ישראל ואני מקווה שכבר בעונת הרחצה הנוכחית אוכל להביא בשורה לאוכלוסייה זו''.

מלשכת יו"ר הסיעה חה"כ מיכאל מלכיאלי נמסר: "תנועת ש"ס מחויבת לציבור השקופים והמוחלשים, כך בכל עניין וכך בנושא חשוב זה, בטוחני שפעילות סגן השר הרב יואב בן צור תביא להישגים משמעותיים ובשורות בקרוב בעז"ה".