הפגנה באמסטרדם בעקבות רצח פלויד
הפגנה באמסטרדם בעקבות רצח פלוידREUTERS/Eva Plevier

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלאזיו וראש העיר לוס אנג'לס אריק גרסטי, הודיעו אתמול, כל אחד בנפרד, כי החליטו לקצץ בתקציבים שתוכננו להיות מועברים לידי המשטרה בערים הללו, ובמקום זאת להגדיל משמעותית את ההשקעה בפרויקטים של רווחה וקידום נוער מתמודד.

זאת, בתגובה לגל המחאה האדיר הפוקד את ארה"ב בשבועיים האחרונים, בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד במהלך מעצר משטרתי בעיר מיניאפוליס שב־ מדינת מינסוטה.

בכך נכנעו ראשי הערים של שתי הערים הגדולות ביותר בארה"ב ללחץ הכבד שמפעילים עליהם המוחים ברחובות, ו'מענישים' את המשטרה באמצעות קיצוץ אינטנסיבי של התקציבים.

שתי הערים הללו בעלות אוכלוסיה המזוהה באופן מובהק עם השמאל האמריקאי. ואכן בניו יורק נראו אתמול טקסים של אנשים בעלי עור לבן, מהמעמדות הגבוהים בחברה האמריקאית, כשהם כורעים ברך ושוטפים את רגליהם של פעילי מחאה שחורי עור, כסמל להכנעתו של האדם הלבן בפני האדם השחור.

את הטקס הזה הם קיימו במסגרת הסדר העולמי החדש שהם מבקשים לקדם, וכ'אפליה מתקנת' לאחר שנים רבות שבהן הושפל האדם השחור על ידי אדוני הארץ הלבנים.

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלאזיו ספג ביקורת חריפה בשבוע שעבר ממושל מדינת ניו יורק אנדרו קאומו, שטען כי דה בלאזיו הגזים עם היד הרכה שבה נהג כלפי המפגינים בעירו, כשאפשר להם לשדוד ולבזוז חנויות במנהטן ללא כל הפרעה.

קאומו עצמו, מזוהה גם הוא עם המפלגה הדמוקרטית, ונחשב למבקר חריף של טראמפ ושל הרפובליקנים בכלל, ובכל זאת לטענתו ביל דה בלאזיו הגזים ביחסו האוהד למחאה האלימה.