מצבות שהוצאו מהאדמה והונחו על יציקת הבטון החדשה
מצבות שהוצאו מהאדמה והונחו על יציקת הבטון החדשה צילום: אוהלי צדיקים

גם בימים אלו, בהם שוממות דרכיה של אוקראינה הגדולה מקבוצות מתפללים, ממשיכה אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות' לפעול ללא לאות למען כבודם של הצדיקים, למען יהא מקום מנוחתם שמור כראוי.

הרב ישראל מאיר גבאי שנמצא במזיבוז' משך כל תקופת המגיפה העולמית, לא נח לרגע מפעילותו הענפה וכל יום מנוצל על ידו לסיורים נרחבים ברחבי אוקראינה.

בשבוע האחרון עסק הרב גבאי בניקיונו של בית החיים החדש השוכן בעיר מעזיבוז, מרחק עשר דקות הליכה מבית החיים בו טמון בעל הבעש"ט, שם התגלו - תוך כדי עבודה - מספר מצבות שבצבצו מתוך העשבים שצמחו פרא ומשך שנים רבות היו מכוסות מעיני המתפללים שביקרו בבית החיים זה.

המצבות שהתגלו למרגלות האוהל של רבני העיר מעזיבוז, רבי שאול ישכר בעריש ביק זצ"ל ובנו רבי צבי אריה ביק זצ"ל, זכו לטיפול יסודי על ידי האגודה והן הוצאו מתוך האדמה בשלימותן.

הרב ישראל מאיר גבאי מיהר להזמין פועלים למקום ולאחר שנעשתה יציקת בטון על פני השטח שבתוכו נמצאו המצבות, הונחו המצבות על גבי ההגבהה החדשה, כך יישמרו הקברים מפגעי החורף והשלגים הפוקדים את האזור.

יצוין כי במהלך מלאכת השיפוץ והניקוי בבית החיים במעזיבוז, נמצאו חלקיקי מצבותיהם של רבני העיר מעזיבוז' ולאחר שיפוץ מקיף באוהל הרבנים, הודבקו חלקי המצבות השבורות על המצבה החדשה שהונחה לזכרם על ידי אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות'.

כמו כן נחשפו שתי מצבות של ילדים צעירים בני הרבנים הללו שנגדעו באיבם ונטמנו צמוד לאוהל הרבנים. על מצבה אחת נכתב: "פ"נ הילד הנחמד כמר אברהם בהרב צבי אריה נפ' ד דחוה"מ פסח תר'מם" (תר"פ); על המצבה השניה נכתב: "פ"נ ילד שעשועים מגזע ראש הדור וכו' כמר פנחס בהרב מפה שליט"א נפ' ח' תמוז". שתי המצבות הורמו מתוך מעבה האדמה והונחו על גבי יציקת בטון שנעשתה בשבוע האחרון על פני השטח בו נמצאו הקברים.

בנוסף למצבות שנמצאו מתחת לאדמה, בתכנית האגודה להרים בתקופה הקרובה עוד עשרות מצבות שבורות וישנות הפזורות ברחבי בית העלמין, בהם גם כמה ממשפחת הצדיקים צאצאי בעל 'אוהב ישראל' זי"ע מאפטא, שהתגוררו במעזיבוז שנים רבות וביתם שוכן מאחורי בית הכנסת העתיק של הרה"ק מאפטא ששופץ ושוחזר לפני מספר שנים על ידי האגודה.