ח"כים למען המשרתים החרדים

חברי כנסת דורשים לקיים דיון בכנסת בסוגיית אפליית מתנדבי שירות לאומי-אזרחי שהוצאו לחל"ת אך אינם זכאים לביטוח לאומי.

מיכל לוי , י"ז בסיון תש"פ

ח"כים למען המשרתים החרדים-ערוץ 7
ח"כ קטי שטרית
צילום: חזקי ברוך

חברי כנסת דורשים לקיים דיון בכנסת בסוגיית אפליית המשרתים החרדים שהוצאו לחל"ת אך אינם זכאים לביטוח לאומי.

מדובר במאות משרתים בביטוח לאומי אשר הינם בעלי משפחות ובמשבר הקורונה הוצאו לחל"ת מעבודתם השנייה המהווה עיקר מקור הכנסתם לכלכל את בני ביתם.

כאשר הגישו בקשה לקבל דמי ביטוח לאומי נדחו בטענה שמי שמשרת בשירות אזרחי או לאומי אינו רשאי לכך.

ח"כ קטי שיטרית מהליכוד וח"כ יעקב אשר מיהדות התורה יזמו הצעה דחופה לסדר שבה הם מבקשים לכנס דיון דחוף בכנסת במטרה למצוא פיתרון מיידי למאות המשרתים אשר נותרו ללא פרנסה בתקופה קשה זו.

"בחודשים האחרונים לשכתי מקבלת פניות רבות מחרדים שבחרו לעשות שירות אזרחי. הם בחרו לתרום למדינת ישראל. בחירה זו היא לא מובנת מאליה בציבור החרדי וזוהי מגמה חשובה שיש לעודד. אותם בני השירות משרתים במגוון תחומים כמו: מד"א, מכבי אש, סיוע לקשישים ולתשושי נפש, נוער בסיכון ועוד", כתבה ח"כ שטרית.

"רובם עושים חצי יום שירות וחצי יום עובדים בעבודה רגילה במשך כשנתיים או שלוש. הם הוצאו לחל"ת מהעבודה האזרחית הרגילה אך כשבאו לקבל דמי ביטוח לאומי, שהם משלמים כל חודש בחודשו נדהמו לגלות שהם לא זכאים לקבלו משום שהם בני שירות לאומי. מדובר בהורים ובעלי משפחות המכלכלים את משפחתם. עלינו לחזק את המשרתים ולא ההיפך.

"אני קוראת לשרת ההתיישבות הממונה על השירות הלאומי ולשר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים הממונה על הביטוח הלאומי, להחריג את משרתי מסלול זה ולאפשר להם לקבל את הכסף אשר מגיע להם בזכות ולא בחסד", הוסיפה שטרית.

יו"ר הכנסת כי למרות שכמעט ואין דיונים מדובר בנושא חשוב והדיון יתקיים בימים הקרובים בוועדת העבודה והרווחה.

מארגון 'בצלמו' נמסר כי "לא ייתכן שהמדינה תעודד חרדים שוב ושוב להתנדב. וברגע האמת פשוט תיזרוק אותם. אנחנו לא ננוח עד שאחרון המשרתים יקבל את מה שמגיע לו בזכות ולא בחסד. שכן הם שילמו חודש בחדשו וכעת הביטוח הלאומי נעלם מאחורי חוק דרקוני".