פוסט אנטישמי
פוסט אנטישמיצילום: באדיבות התנועה למאבק באנטישמיות ברשת

מותו הטרגי של העצור ג'ורג' פלויד בידי שוטרים שעצרו אותו, העיר שיח ערכי וחשוב בנושא אפליה ואלימות כלפי מיעוטים, ובפרט כלפי הקהילה האפרו-אמריקאית בארצות הברית ובעולם כולו.

עם זאת, מדו"ח של התנועה למאבק באנטישמיות ברשת, עולה כי בשבועיים האחרונים לצד השיח החיובי שהתפתח ברשתות החברתיות נמצא כי בדומה למגפת הקורונה אף המאבק נגד גזענות מעורר עלילת דם חדשה שיוצרת קשר בין האירוע האלים והחריג לבין העם היהודי.

פעילי העמותה ניטרו ודיווחו על עשרות תכנים אנטישמיים בארבע רשתות חברתיות עיקרית: אינסטגרם, יוטיוב, פייסבוק ויוטיוב .

הפרסומים מופצים על ידי אנטישמים שמנצלים את המחאות על-מנת להפיץ מסרי שנאה כנגד העם היהודי ומדינת ישראל.

רבים מהתכנים משווים בין השוטר שחנק את פלויד לבין הפעילות הישראלית כלפי הפלסטינים. פרסומים אלו מפיצים שהאחראים הבלעדיים למותו של פלויד הם התנועה הציונית, דהיינו מדינת ישראל, שעוררה את המהומות בארצות הברית בכוונת תחילה.

הפרסומים האנטישמים הופצו על ידי משתמשים שונים, ברשתות חברתיות שונות ובמיקומים גיאוגרפים שונים. אך לכולם שלושה רעיונות ומסרים מרכזיים החוזרים על עצמם ומחזקים את עלילת הדם המודרנית נגד היהודים.

האחד, חיילי צה"ל מושווים לשוטר האמריקני, והכיתוב "אני לא יכול לנשום" או כיתוב בסגנון, "פלסטינים
רגילים לזה" מופיע ברקע. פרסומים אלו טוענים שחיילי צה"ל הם גזענים והורגים באופן מכוון פלסטינים בצורה אלימה, אגרסיבית וללא כל סיבה.

השני הוא שהיהודים מנסים להשמיד את אמריקה על ידי שליטה מניפולטיבית בעם האמריקאי כדי לגרום למלחמה ביניהם. חלק מהתכנים שמצאנו מתאר שני פוליטיקאים, אחד רפובליקני והשני דמוקרטי, מוקף בקבוצה של קופים זועמים. ברקע הופיע הכיתוב: 'אמריקה נמצאת תחת מתקפה של יהודים מלוכלכים'.

פרסום אנטישמי אחר מראה את ג׳ורג׳ סורוס ברקע תמונה של ההפגנות באמריקה, וטוען כי סורוס מושך בחוטים, ושהוא, הציונים ו"הרוטשילד" הם חלק מהקבוצות השולטות בעם האמריקאי. הפוסט טוען שסורוס הוא המושך בחוטים ורומז שהציונים ״והרוטשילדים״ הם חלק מהקבוצות השולטות בעם האמריקאי. הפרסום אמנם אינו מזכיר את היהודים באופן ספציפי, אך השימוש במונח "ציונים" כקבוצה אפלה ומרשעת שמנסה להרע לעם האמריקאי, הינו ביטוי למתקפה נגד העם היהודי ונגד מדינת ישראל ועצם קיומה – שנחשבים לאנטישמיים לפי הגדרת העבודה לאנטישמיות IHRA.

הרעיון השלישי שמנסים האנטישמים להפיץ הוא כי "צבא ההגנה של 'ישות הטרור ישראל' משתף פעולה עם המשטרה האמריקנית, על מנת לדכא את העם האמריקאי, להטיל עליו אימה ולרסס באמצעות 'כלי טיס יהודי' את עשרות אלפי המפגינים בגז".