הכניסה לפארק
הכניסה לפארק יח"צ

חברת 'שוהם ישראל' בישרה אתמול (ג') על שיווק מגרשים בשטח כולל של 140 דונם, עבור מפעלי תעשייה, בעלי עסקים ועוד, שעל פי ההערכות ימשכו למקום עשרות מפעלים חדשים ויביאו להוספת מאות מקומות עבודה חדשים באזור.

"בכל הארץ בכלל וביהודה ושומרון בפרט אין כמעט בנמצא קרקעות לרכישה המיועדות לאיזורי תעשייה, ובייחוד קרקעות פרטיות השייכות בטאבו ליהודים", אומר נדב גולדשטיין, מנכ"ל שוהם ישראל.

"פארק התעשיות הצפוני נמצא בתחום השיפוט של המועצה המקומית קרני שומרון ובסמיכות לאיזור התעשייה הצפוני שלה - מדובר בהשקעה לטווח ארוך, משקיע שמבין את הפוטנציאל הגדול הטמון בכך: מחד, שווי הקרקע עולה כל הזמן, מאידך, ניתן להקים מפעל במקום, להשכיר שטחים למפעלים או לעסקים או לחילופין למכור הלאה לבעלי מפעלים".

בחברת שוהם ישראל שואפים לסיים את השיווק הראשוני בתוך זמן קצר. "כעת מתחיל השיווק עם מחירים מיוחדים המוגבלים ל-15 דונם הראשונים, לאחר מכן המחיר צפוי לעלות. יחידות השקעה של רבע דונם במחיר מבצע של 100 אלף שקלים בתוספת מע"מ עם הון עצמי נדרש בחתימה של 50 אלף שקלים בתוספת מע"מ".

אדריכל פארק התעשיות הצפוני הוא אלעד גיבור , ממשרד גבור אדריכלים - אדריכלות ובינוי ערים בע"מ –העוסק כ- 20 שנה בתכנון יישובים, מבני ציבור ומגורים ביהודה ושומרון. לדבריו, מדובר במיקום יוצא דופן. "מיקומו של הפארק הרבה יותר טוב לתעסוקה ולמסחר מאשר לשכונת מגורים, מצד אחד הוא רחוק מהשכונות הקיימות במועצה, כל מבני הציבור, בתי ספר וגני הילדים רחוקים ממנו, הפארק פועל בלא להפריע ליישוב עצמו ולא זקוק כלל למבני ציבור מלבד בית כנסת שישרת את איזור התעסוקה.

ממש כמו 'פארק אפק' בראש העין ובאיזור התעשייה בעיר אריאל. מצד שני, יש יכולת גבוהה מאוד של איזור התעסוקה להצליח, מפני שהוא סמוך ליישוב ובעל נגישות גבוהה לאנשי המקום". גיבור מציין כי הפארק נוח גם מבחינה טופוגרפית. "בגלל שמדובר בשטח הררי, יש יותר מימוש של השטח. לדוגמא מפעל ובו 2 קומות, יוכל לפרוק סחורה לקומה ראשונה מהכביש התחתון, ולקומה שנייה, מהכביש העליון, מבלי מעליות או לחילופין מבלי לייעד את הקומה השנייה רק למשרדים ולא לשטח מפעל".

עו"ד אבי במברגר, מדגיש כי קרקע יהודית פרטית עם רישום בטאבו היא עסקה בטוחה מבחינה משפטית. "ראשית כל כתושב קרני שומרון כ-41 שנים, מדובר במחזה מרגש, ולא בציניות, קרקע של 140 דונם נרשמה בטאבו ועברה את כל התהליכים. חשוב לומר כי פעמים רבות בכל מיני פרויקטים העסק נתקע בשלב התהליך ולא מגיעים לשלב העבודה, כי ישנן בעיות ברישום, או שהרוכשים מאוד להוטים ליישב את הארץ אבל הם לא גמרו לקנות את הקרקע או לרשום אותה על שמם. בפארק התעשיות הצפוני יכולים כיום לייצר קרקע שאפשר לשווק או לפתח אותה. היא רשומה בטאבו ואנחנו לא בשלב שצריך לאשר את מהות המקום ובעלות המקום, אנחנו צועדים על קרקע בטוחה, אני חותם וחתום על זה".

מבלי להתערב ולהביע עמדה פוליטית, קובע במברגר כי רוכשי הקרקעות הם המעצבים את עתיד ההתיישבות. "יש מחלוקת בציבור שלנו – על הצורך וההיגיון של תוכנית טראמפ, בפועל מי שקובע ברוב המקומות והאזורים משחר היישוב היהודי, אלו האנשים שהולכים וקונים אדמה, המשקיעים הם אלו שקבעו את הגבולות בצפון ובדרום".

מתעניינים ברכישה? לחצו כאן ונחזור אליכם בהקדם

שוקי לוין, מומחה למקרקעין בשומרון ומי שבמשך כ-40 שנה שותף להקמתם של רבים מיישובי השומרון, מאשר את דבריו. "ביליתי שעות ארוכות בסיורים מקצועיים ובשרטוט מפות עם פליאה אלבק ז"ל במרחבי יהודה ושומרון בכלל ובתוכנית ההסדרה של קרני שומרון צפון עוד מראשיתה. הבאנו את פליאה לדון בעסק והיא הוציאה חוות דעת על המקום. כבר בראשית שנות התשעים נרכשו החלקות והיו ידועות כמסומנות. כיום אני מלווה את הפרוייקט ומייעץ לראש המועצה יגאל להב, וחשוב לי לומר: השטח רשום בטאבו, מוגדר בתחום השיפוט של קרני שומרון וחתום על ידי אלופי הפיקוד לדורותיהם: החל מעוזי דיין וכלה בבוגי יעלון ואיציק איתן, הרעיון המרכזי הוא להרחיב ולהכפיל את איזור התעשייה הקיים עם אפשרות תעסוקה לכלל תושבי האיזור".

יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון מסר כי: "אנחנו מקדמים בברכה כל רעיון לתעשייה וכל רצון לפתח. המקום רשום למיטב הבנתנו על שם יהודים, קיימנו כבר פגישה וכולי תקווה שנוכל לראות תעשייה שמתפתחת שכל כך חשובה לתושבי האיזור".