מציאות מדומה

כשהופעה בתוכנית סאטירית היא הגשמת חלום בעוד מינוי לשר הוא דבר קל ערך המזמין צחקוק ליד דגל ישראל, זה אומר משהו על העולם שלנו.

הרב עמיחי גורדין , י"ז בסיון תש"פ | עודכן: 22:22

מציאות מדומה-ערוץ 7
הרב עמיחי גורדין
צילום: באדיבות המצולם

איני מכיר את שר התיירות הנכנס ואת רעייתו. מן הסתם מדובר באנשים יקרים וטובים. מן הסתם הסיפור שפורסם בעניינם מלמד משהו על החברה הישראלית, לא פחות משהוא מלמד עליהם. כך או אחרת יש לנו בעיה.

אירוע מספר אחת - אירוע קל ערך: טקס כניסת השר לתפקידו. תפקיד שר התיירות הוא תפקיד חשוב. ביכולתו לקדם פרויקטים תיירותיים חשובים ורבים שיקדמו את מדינת ישראל ויעזרו למשפחות רבות למצוא תעסוקה.

בזמן הטקס מצטלמת רעיית השר כשהיא צוחקת בסמוך לדגל ישראל, לצד בעלה שעשה פרצוף רציני. מאוחר יותר היא העלתה את התמונה לרשתות החברתיות בליווי הכיתוב: "הם מאד שמחים שאסף נכנס לתפקיד. אני לא סגורה מה הם חושבים עליי".

אירוע מספר שתיים – הגשמת חלום: בתוכנית הסאטירית "ארץ נהדרת", מעלים מערכון על שר התיירות ורעייתו סביב אותו אירוע. תגובת רעיית השר - "איזה חיקוי חזק... תודה, תודה.. הגשמתם לנו חלום".

כשהופעה בתוכנית סאטירית היא לא פחות מהגשמת חלום, בעוד מינוי לשר בעל תפקיד ביצועי בממשלת ישראל הוא דבר קל ערך המזמין צחקוק ליד דגל ישראל, זה אומר משהו על העולם שבו אנו חיים. מסתבר שהמסך הוא המציאות האמיתית, והמציאות האמיתית היא רק פלטפורמה בדרך לחיקוי טוב על המסך.

המדיה השתלטה על חיינו. הדוגמא הזאת היא רק דוגמא אחת מיני אלף לעובדה שאנו מוקפים במדיה ובוחנים את הצלחתנו לפי מה שקורה במסכים ולאו דווקא לפי מה שקורה בעולם האמיתי. למסכים יש גם תפקיד חשוב ומשמעותי, אבל ההשתלטות שלהם על חיינו מסוכנת ביותר.

עגל הזהב של הדור שלנו הוא מסך צבעוני מרצד. מתי תשכיל החחברה הישראלית לעשות לו כמעשה משה רבינו ולטחון אותו עד דק?