הפגנה בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד
הפגנה בעקבות מותו של ג'ורג' פלוידצילום: רויטרס

ארה"ב מתכוננת לעוד יום טעון של הפגנות ומחאות, לאור מסע ההלוויה של ג'ורג' פלויד שיתקיים היום ביוסטון, שם בילה את מרבית חייו.

דוברת מרכז תכנון הלוויות בפורט בנד, לטוריה למון, סיפרה כי מסע ההלוויה בו יקחו חלק חמש מאות בני אדם, ביניהם בני משפחתו של פלויד וכמה מחבריו הקרובים ביותר, יועבר בשידור ישיר באינטרנט בשעה 11 בבוקר שעון יוסטון.

מיה רייט, המשמשת ככומר משותף בכנסיית "מזרקת השבח" ביוסטון, סיפרה כי מסע הלוויה יכלול גם מספר נואמים לזכרו של פלויד, ביניהם מנהיגי ארגוני זכויות אדם "שישמיעו קריאה לצדק ולרפורמות חברתיות. כל כך חשוב שנתקדם מכאן, ממקום של ריפוי ושלמות, כי אם אנו מצפים לשינוי שיתרחש בקהילה שלנו איננו יכולים להמשיך ממקום של כעסים, פגיעות ואובדן".

הלוויתו של פלויד מתקיימת שבועיים לאחר מותו, שנגרם כתוצאה מחניקה של השוטר דרק שובין שלחץ את ברכו על צווארו מעל לשמונה דקות. בינתיים, הופיע שובין עצמו באמצעות וידאו לדיון בבית המשפט במינסוטה לאחר שהוא מואשם ברצח מדרגה שניה.

במהלך הדיון בן 11 הדקות לא אמר שובין בן ה-44 מילה, והוא ישאר במעצרו בבית הכלא במינסוטה. השופטת ג'ניס רדינג קיבלה את בקשת התביעה להטיל ערבות של 1.25 מיליון דולר על שובין או לחילופין מיליון דולר עם תנאים נלווים, ולפיהם יתחייב שובין לשמור על החוק, להופיע בפני בית המשפט בכל הדיונים העתידיים, ולהפקיד את כלי הנשק שלו.

התובע הכללי של מינסוטה, מתיו פרנק, טען כי "חומרת ההאשמות, כמו גם כוחה של דעת הקהל, הפכו את אפשרות הימלטותו של שובין לסבירה ביותר במידה וישוחרר".