סופר בלי שבוע הספר זה כמו...

שבוע הספר הושבת וסופרים נותרים בלי הקשר הישיר עם קהל הקוראים. יש מי שבחר ליזום חלופה מקוונת לשבוע הספר. המסכים ניצחו?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בסיון תש"פ

סופר בלי שבוע הספר זה כמו...-ערוץ 7
שבוע הספר. ארכיון
פלאש 90

להיות סופר בלי שבוע הספר, מסתבר זה לא פשוט. הסופר חיים אקשטיין מספר בראיון לערוץ 7 על השבוע שבוטל בעקבות הקורונה לאחר כמעט שישים שנה רצופות של קיום האירוע.

"שבוע הספר בשבילי ברמה האישית הוא חגיגה גדולה, זמן של אהבה לספרים. מבחינתי כסופר זה זמן לפגוש את הקהל. המפגש בין הקוראים לסופרים כמעט ולא מתרחש ביומיום ולא מתקבל משוב ישיר מהקהל", אומר אקשטיין.

המפגש עם הקוראים מניב גם תחושות חמוצות לעיתים. זה קורה כאשר סופר יושב לצידו של דוכן ורואה כיצד הספר שעליו עמל רבות מונח חזרה בדוכן ולא נרכש. "יש גם חוויות לא נעימות אבל מבחינתי זו חגיגה של ספרים באופן כללי".

על עצמו הוא מספר: "אני לא מגיע לשבוע הספר רק בשביל הספרים שלי או הספרים שאני מוכר ומשווק, אלא כמו לאירוע משפחתי, אירוע של כל הסופרים היוצרים ושל הקהל שלהם ובתוך כך אני גם מקווה שאנשים יקנו וייהנו מהספרים שלי. זו חוויה של התחברות לספרים, במיוחד בתקופה האחרונה של תחרות בין הספרים למסכים. זה סוג של הבעת אמון. אדם שקונה ספר מראה שספרים מעניינים אתו והוא לא נוטש את הספרים לטובת הדיגיטל".

בשיחה עמו מספר אקשטיין על יוזמה מקומית ועצמאית לקיים את שבוע הספר במתכונת שונה ומקוונת. את היוזמה הוא מקדם יחד עם צוות 'האותיות הקטנות' ובו עורכים מגיהים ואנשי ספר. "היה לנו קשה לוותר על החוויה הזו, וכמו שבחגים קודמים אמרנו שנראה איך מחליפים את ליל הסדר לאינטימי יותר ואת יום העצמאות לקצת שונה, כך גם שבוע הספר, רצינו לבדוק איך אפשר לקיים במתכונת שונה".

"פנינו ליוצרים עצמאיים שלא כפופים להוצאות לאור, ויצרנו שיתוף פעולה שבו מוקם מעין דוכן וירטואלי שמאפשר התרשמות מהספרים", מספר אקשטיין וכשהוא נשאל אם אין בכך עדות להכפפה למעשה של הספרים לעולם הדיגיטל, הוא משיב כי אכן הדיגיטל אומר בכך שהוא קיים וכולם צריכים אותו, "אבל כשבעולם הדיגיטל שומרים מקום לשבוע הספר, גם אם בבואה חיוורת, עדיין נותנים כבוד לעולם הספר ומתאפשר רכישה של ספרים".

לבד מהדוכן הווירטואלי המשותף, מספר אקשטיין, "אנחנו מקיימים מפגשי זום עם סופרים ויוצרים, בעיקר לילדים אבל גם להורים. כשאמיר מויאל יושב במפגש זום ומקריא ספר ומראה את האיורים זה מראה שנותנים כבוד לספרים".

ואולי נכון היה פשוט לדחות את שבוע הספר ולא לבטל אותו לגמרי. אקשטיין מספר שאכן היו הצעות שכאלה, אך "היו הוצאות שאמרו שלא משתלם לקיים את השבוע מאוחר יותר כי זה כבר קרוב לחגים וממילא אנשים קונים ספרים". עוד הוא מעיר כי לחיזוק הצעת הדחיה במקום ביטול ניתן להוסיף את הטיעון לפיו "חלק גדול מתעשיית שבוע הספר מתבסס על ספרים שיוצאים לאור לקראת השבוע הזה וחלק מהספרים התעכב בגלל הקורונה", אך מאחר וההחלטה התקבלה הוא וחבריו ליוזמה בוחרים להתמודד ולעשות ככל שיוכלו על מנת לשמר במעט את השבוע המיוחד.